Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 57 027 308 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

A megszállottság heti 100 óránál kezdődik

pen | 2008-03-26  | 13 hozzászólás
  • cimkék:
  • Brian Murphy, 
  • futás, 
  • 400 méter, 
  • edzés, 
  • sportpszichológia, 
  • motiváció 
Tweet

Brian Murphy egy ír 400-as futó. Elit atléta, aki keményen megdolgozik a sikerekért. Hazáját általában 4x400-as váltócsapatokban képviseli a nemzetközi versenyeken. Ő írta az alábbi üzenetet a blogjába, és nekem nagyon megtetszett. Ezért most ti is elolvashatjátok :o)

A megszállottság heti 100 óránál kezdődik

Nagyon szeretem ezt az idézetet. Nem hires, de annál találóbb. Len Bosacktól, a Cisco Systems alapítójától származik. Ő volt az egyik feltalálója a "router"-ként ismert kütyünek, ami nélkül az internet a mai formájában nem létezhetne.

Len élete a kizárólag a munkája körül forgott, és amikor erről kérdezték, ennyit válaszolt: "Az megszállottság heti 100 óránál kezdődik." Len szerint ennyi a legkevesebb, amit egy igazán elkötelezett ember a célja érdekében fel kell, hogy áldozzon.

A média sokszor emlegeti a „megszállottság" kifejezést a sportolókkal kapcsolatban, de inkább csak az elvégzett edzésmunkát értik alatta. Én a megszállottságot Bosack meghatározása szerint értelmezem. Ha egy hét 168 órájából kivonod az alvással töltött időt, kb. 100 óra marad. Vagyis egy megszállott, elkötelezett sportoló minden nap minden órájában a sportnak kell, hogy éljen. Az emberek úgy gondolják, egy nemzetközi szintű elit sportoló akár heti 40 órát is edz. Általában ez inkább 15-20 óra. De a legtöbb sportoló egyből hozzátenné, hogy nem is ezek az edzéssel töltött órák a legnehezebbek. Hanem a fennmaradó 80-90 óra.

Elmenni este egy buliba, meginni pár sört a haverokkal, azt enni amihez éppen kedved van - ez mind olyan luxus, amiről egy elkötelezett sportolóknak le kell mondania. Én például órákig boldogan edzek, és nem érzem, hogy bármiből is kimaradnék. De amikor az étteremben ülve csak az egészséges ételeket nézhetem az étlapon, amikor nem mehetek el szórakozni a barátaimmal, és nem próbálhatok ki semmilyen más sportot a sérülésveszély miatt - ilyenkor érzem, milyen nagy árat kell fizetnem azért, hogy magas szinten sportolok. Ilyenkor van igazán szükség az elkötelezettségre. Az erősítőteremben és a futópályán végzett munkát azt élvezem.

Az atlétikában pont az a nagyszerű, hogy itt a legjobb teljesítmény győz. Egyetlen apró hibát sem szabad elkövetni. Nincs értelme úgy odaállni egy versenyre, hogy 98%-os formában vagy. Ez ugyanis azt jelentené, hogy a 400 méteres futás végén 8 méterrel a győztes után érsz célba. Az atlétikában nincsenek kibúvók. A felkészülés hiányosságait nem lehet szenvedéllyel, akaraterővel vagy elszántsággal pótolni. Hogy egy másik sportoló szavaival éljek: „A győzni akarás mit sem ér ha a nincs meg az akaraterőnk a felkészüléshez." (Juma Ikangaa, maratonfutó)

Forrás és kép: Brian Murphy blog - http://www.project400.net/

Hasonló cikkek

Önmagunk megismerése

Futó álmok

Hol jár az eszed?

Reggeli futások – kövesd a rutint!

100 tipp kezdő futóknak

Még több hasonló cikk

Atlétika - cuki edzőfiú vs. Usain Bolt - cukiság péntekre :)

Kis színes - tíz fura tény futókról

Motiváció - interjú Papp Krisztával

382 km hosszú futópark nyílt a Fertő-tónál

Tudomány - miért tűnik nehezebbnek sötétben a futás?

Motiváció Kouros módra - avagy hogy fussunk hat nap alatt 1000kilométert

Napi tudomány : Okostelefonok és futópados edzés

Pliometrikus gyakorlatokkal a jobb teljesítményért

Yasso 800s - mi ez és mire jó?

Edzés : Kara Goucher egy napja

13 hozzászólás

suszi 6260 napja
suszi képe
... hogy ez mennyire igaz... az edzéseket elvégezni a legkönnyebb.. de a sok lemondás ami a sporttal jár.. ha nem bulizhatok sokáig,mert másnap edzés, ha nem zabálhatom hülyére magam édességgel,mert nemsokára verseny, ha nemet kell mondanom mindenféle alkoholra, és ha nem mehetek síkirándulásra az osztállyal mert lesérülhetek... na ezeket a legnehezebb kibírni.. de szerintem megéri :)
Limonade Joe 6260 napja
Limonade Joe képe
És akik minderre képtelenek, azok lesznek akik vastagra tömik a koxos dokik zsebét. De ez azt hiszem túl messzire vezetne. Maradjunk a témánál és emeljük meg kalapunkat azok előtt, akik képesek a rengeteg lemondásra.
atom 6258 napja
atom képe

A legmélyebb tiszteletem azoknak, akik egy adott célra -- legyen szó hivatásról, sportról, hobbiról... -- úgy tudnak koncentrálni, hogy azért szinte minden mást feláldoznak. Aki a profi sportot választja, annak nem sok más lehetősége marad, mint feláldoznia magát (akár úgy, mint a cikk írja, akár -- no itt nincs részemről tisztelet -- úgy, ahogy LJ kommentálta). Akár azt is mondhatnám, könnyű a dolguk, a döntésük kijelöli számukra az utat.

No de mi a helyzet a hozzánk hasonló amatőrökkel? Hol van számunkra a "100 órás határ"? Hogyan tudjuk egyenként magunkra szabva meghúzni azt a vonalat, ameddig kell, ameddig lehet áldotazokat hozni? Hiszen az áldozat legtöbbször nem a miénk, hanem a családtagjainké, a barátainké. Márpedig én azt vallom, hogy valamilyen megszállottságra amatőrként is szükségünk van, hiszen ez képes az életünkhöz hozzáadni azt a pluszt, amiért "érdemes" csinálni. Megtalálni az egyensúlyt talán még nehezebb, mint a profiknak.

Minden tiszteletem a megszállott profiké. És a megszállottságukban is kiegyensúlyozott amatőröké.

Lélek 6258 napja
Lélek képe

Brian Murphynek igaza van. Sarkít ugyan, de gondolatokat (ellenvéleményeket) is ébreszt.

Szerintem időnként meg lehet engedni egy-két pohár sört vagy bort, különösen az átmeneti időszakban vagyis a versenyévad után és az alapozás előtt. Mondom én, aki harminc éves koromig gyakorlatilag absztinens voltam.

Átmeneti időszakban az egészségtelenebb ételeket is lehet enni, de olvastam olyan véleményt elit maratonfutótól, hogy az a jó a maratoni felkészülésben, hogy bármit ehetsz.

A 98% fölötti forma inkább csak a fő versenyre igaz. Különben csak csúcsközeli formában versenyezhetnénk és csak az év 1-2 hónapjában. Egy olimpán pedig szinte kötelező akkor is versenyezni, ha 98%-os vagy az alatti a formád. A következő olimpiára ugyanis négy évet kell várni. Egy 98%-os Edwin Moses vagy Emil Zatopek akkor is esélyes, ha a vetélytársai 100%-os formában vannak. Apró hibák még beleférhetnek. Lasse Viren 1972-ben Münchenben bukott, azonnal fölpattant és végül világcsúccsal nyert. Igaz, nem 400-on, hanem 10000-en. 

Brian Murphy talán túlhangsúlyozza a fiziológiai csúcsformát. Pszichikailag is rendben kell lenni. Lehet, hogy ehhez éppen egy kisebb buli vagy mértékkel megivott alkohol kell időnként. Bár, ha belegondolok, a vödör is egy mérték ;)

 Az egyéb sportok sérüléseitől én is tartok.

once tcr 6257 napja
once tcr képe
Nekem semmiről nem kell lemondanom.Az alkoholt utálom,nem járok bulizni,és ehetek bármennyit és bármit mert nem tudok hízni sem.Dolgozni kell ezért nem tudok sokat sportolni,bár fordítva lenne.
evita 6257 napja
evita képe
Itt az abszolút profikról van szó. Olyan kiélezett a mezőny, hogy tényleg nincs helye hibának. Nekem pl. életem kiteljesítése a sport. Nekik az életük kell hogy legyen. Legalább addig,amíg versenyben vannak. Régebben nem kívánt ennyit a versenysport, gondolok a Tűzszekerekre- bár az "csak" egy film.
Hipertér 6252 napja
Hipertér képe
A profiknak ez a munkájuk. Ebből élnek. Nem azért sportolnak, hogy mi szórakozzunk, amikor nézzük őket, hanem a saját és a családjuk megélhetéséért. Miként az amatőrök, amikor a saját munkájukat végzik nappal, és akár éjszaka is, és amellett - szórakozásból - sportolnak. Kár misztifikálni a dolgot. Mindenki élete lemondásokból áll azért, hogy megélhessen.
Lélek 6065 napja
Lélek képe
Most meg lehet nézni, mit ért el Brian Murphy.
Lasse Virent Mübchen után szinte minden versenyen legyőzték. Neki Montreal volt a célversenye. Ott meg is nyerte mind az ötezret, mind a tízezret. Sok felkészülési versenyen indult úgy, hogy még 98%-os formában sem volt. Szerintem igaza volt.
Leo 5535 napja
Leo képe

Atomnál a pont. Ugyanez jutott eszembe nekem is. Hiába gondoljuk sokan hősnek magunkat ha végignyomunk egy maratont vagy beszenvedjük magunkat a célba az ironman-en, ha azok a családtagok barátok, akik ott állják végig a 12-16 órát a pálya szélén, csak azért jönnek le, hogy nekünk szurkoljanak és adjanak egy pohár vizet, na az ő 100 órájukból minden ránk áldozott perc az az igazán sok.

Kopi Zoli 5535 napja
Kopi Zoli képe

Én annyival egészíteném ki atom mondandóját (amivel maximálisan egyetértek), hogy azoknak akiknek semmi mással nem kell foglalkozniuk mint a sporttal lehet az a megszállottság amit Murphy ír, de aki napi 8-10 órát dolgozik, közben még 1-2 gyereket próbál nevelni és emellett minden nap sportol valamit az az én szememben már megszállott (a jó értelemben).

Sebcoe 5535 napja
Sebcoe képe

evita, az nem "csak" egy film, hanem alapmű :-) ami megtörtént dolgokat dolgoz fel!

És így van, ma már az élsport teljesen más. Hogy ez jó vagy sem, na az már tényleg nagyon messzire vezet.

Szerintem mindenki aki itt van, megszállott. :-)

Sebcoe 5535 napja
Sebcoe képe

Ja, és névadó példaképem, és Cram is megpróbálta a híres Trinity Great Court futást '88 októberében, korahű öltözékben (na meg Brooks illetve Nike cipőben:-D), és örök kérdés marad, hogy harangszóra célba értek-e, vagy sem. :-)

Mamba 5524 napja
Mamba képe

 

Szerintem másfajta megszállottság is létezik. :o)

De ez nálam persze nem áll fenn....

,, AZONNAL VEDD LE A MOCSKOS MANCSODAT A TEREPFUTÓ CIPŐMRŐL!!!! :DDDD "

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat