Edzésleírás
BP úszás #2025/6 Technika Andris-nál
Duna Aréna fedett 25-ös
Időt és távot nem néztem!
Az elmúlt hetekben amikor technikázni szerettem volna, akkor úszásnál sem nagyon éreztem a feladatokat. Például oldalérintéses gyorsnál fogalmam sem volt hogyan is kellene azt helyesen csinálni. Úgyhogy gondoltam pihenőhéten elmegyek Andrishoz technikázni. (És mostantól azért rendszeresen megyek majd hozzá, ciklusonként 1x legalább).
Az volt a tervem, hogy egyrészt nézzünk át sok féle gyakorlatot/típust. (technikázós feladatjaimat is egyesével). Másrészt utána maradtam volna és úsztam volna kicsit, kihasználva hogy 25-ös medencébe \"kényszerültem\". De annyira sok új információt kaptam, hogy ezekből semmi nem lett. Fejben így is lefáradtam.
Nagyon hasznos volt ez az edzés, az biztos. Ha ezeket mind be tudnám építeni akkor ég és föld lenne az úszásom. De nyilván ez nagyon messze van és rengeteg gyakorlás...Nagy kérdés az is egyrészt, hogy következő hetekben
-mennyire figyeljek oda ezekre a technikázós részekre? És mennyire ússzak \"normális\" úszóedzést? De ezt majd Reni összeteszi
(esetleg az is, hogy ha technikázós úszást csináljak mennyire csináljam ezt az alap technikát és mennyire a \"régi\" technikázós edzésemet? oldalérintés, söprés, kivárásos, egykaros. Sima láb deszkával. Sima láb deszka és uszony. Uszonyos úszás. Teknőc. Gördülő vegyes. Vegyes láb uszony. Hipoxia 5/7-es levegős. Levegő nélküli gyorsok) Kurva sok féle feladat van/lenne!
Fejben és fizikálisan is fárasztóbb az úszás ha odafigyelek erre. Intenzívebb is maga az úszás, ha oda figyelek helyesen a technikára úgyhogy (most) nem is tudnék 800métert, de talán 400-at sem leúszni így. Illetve 5 meglátást kaptam, amikre érdemes odafigyelném (elsőre).
Magamban öt dolgot jegyeztem fel, hogy ezekre figyeljek oda különösen
-A vízzel \"támadjam\" a vízet, csúsztassam benne előre amikor belenyúlok (!!!)
-Amikor elkezdek úszni, akkor próbáljak meg hátúszáshoz hasonlóan \"megkapaszkodni\" elől a vízben
-Legyen ez az egész mozgás kicsit lendületesebb, amint egyik kéz \"megvan\", jöjjön a másik egyből
-Kinyúlásra figyeljek (ami egyben végigtolás is), simuljon test mellé
-Lábbal ugyanabban a ritmusban próbáljak meg krallozni amikor kartempót/lehúzást is csinálom
(Úsztam teknőccel is, ugyanaz fontos, mint az elsőben, és szerintem ezt automatikusan csináltam/jól tettem bele a teknőcöt a vízbe, szépen csúsztattam)
Ezek amik ma jöttek \"újak\". De ezek előtt is ég és föld volt már amikor nem figyeltem oda technikára és amikor odafigyeltem. Edzés elején úsztam úgy, hogy \"csak\" simán úsztam, és úgy is hogy odafigyeltem. Mikor odafigyeltem a régi, Andristól tanult dolgokra próbáltam figyelni:
-Fejjel lefelé nézzek, ne előre
-Törzsem forduljon kifelé
-Vízzel belenyúlás (talán a fenti első ugyanez)
-Végigtolás
Igazából ha ezekből úsznék ~4x200-at egy edzésen, már az is (sokat) fejleszteni a technikámon. De ugye erre is rájön még sok új feladat.
Andris amúgy ezeket írta le:
Víz támadás: A kézfej kb. a váll mélységéig merüljön el a vízben az előre nyújtáskor, mert nem simogatni kell a felszínt, hanem bebújni alá, és előre siklani benne.
Ne körözz a karokkal körbe-körbe, húzd magad előrefele! A kezeket nem körbevinni kell, hanem előre nyújtás után, minél távolabb megkapaszkodni, és előrefele húzni magad, hogy te mozdulj el a vízhez képest!
Váll-összhang: a két karra figyelve megtalálni a nem túl darabos, inkább folyamatos mozgású kézcseréket.
Kar-láb összhang: a láb ne csak \"úgy\" legyen mögötted, hanem találja meg a karhúzás ütemére történő hátsó toló löketeket, amivel kiegyensúlyozza az erő leadás elosztódását.
Tolás és kormányzás: A karok hátul combokkal párhuzamosan vezessék a megtolt vizet, irányítsák, miközben záródva a testhez, javítják a keskeny és hosszúkás forma kialakítását.
Teknőc: Az éle elől, segít a helyes vízbemerítési csuklótartás szögének kialakításában.