Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 57 007 210 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Terheléses vizsgálat

pen | 2007-05-26  | 5 hozzászólás
  • cimkék:
  • egészség, 
  • edzés, 
  • terheléses vizsgálat, 
  • pulzus, 
  • anaerob küszöb 
Tweet

Futottál már valaha igazán felszerszámozva? Pulzusövvel, tappancsokkal a mellkasodon és maszkkal az arcodon, miközben vezetékkötegek lógnak belőled, műszerek regisztrálják minden rezdülésed, és szakemberek figyelik, meddig bírod még a dolgot? Ez a legjobb része egy terheléses vizsgálatnak! :o)


Mivel még sosem voltam efféle vizsgálaton, úgy gondoltam az extra verziót kérem, habbal, kakaóval. Vagyis megnézték a testalkatomat, a testzsírt és az izomtömeget, a talpterhelést, vérnyomást, EKG-t, kimérték terhelés alatt a max pulzust, a pulzus megnyugvást, a VO2max-ot, az anaerob küszöböt, az elsavasodás mértékét, plusz megvizsgálták az érrendszeremet és a szivemet, nyugalomban és terhelés után. A vizsgálati eredményeket ki is értékelték, amíg zuhanyoztam, így 2,5 óra múltán úgy távoztam, hogy vihettem magammal az összes eredményt, elemzést, és persze megkaptam az edzéstanácsokat is.

Néhány vizsgálati eredményt le is fotóztam, a cikkben a kis képekre kattintva meg tudod nézni a nagyobb méretű, eredeti fotókat. És ha némi szakmai háttér is érdekelne, itt találod azt a cikket (31-33. oldal), melyet elolvasva döntöttem úgy, hogy elmegyek a vizsgálatra.

A vizsgálatsorozat az un. antropometriai vizsgálatokkal, azaz a testalkattípus megállapítással és a testösszetétel elemzésével kezdődik, ami alig pár percet vesz igénybe. A testmagasság, testsúly és a főbb testméretek rögzítése után a testösszetétel (testzsír, relatív izomtömeg) meghatározásához a csippentős módszert alkalmazzák, azaz a testeden különböző helyeken megmérik az összecsippenthető bőrredő méretét. Rajtam nem találtak túl sokat. Viszont annál több izmot :o)

Ezután a talpvizsgálat következett, ehhez egy érzékelős szőnyegen kellett mezítláb álldogálni egy kicsit, és a masina eközben megmérte a talpam különböző részeire nehezedő nyomást. Bár azt eddig is tudtam, hogy külső talpélre terhelek futás közben, az meglepett a vizsgálati eredményeket nézve, hogy nem egyforma súlyt helyezek a két lábamra, illetve hogy kicsit „keresztbe" terhelem a talpam: a sarkamat belül, a lábfeleket kívül. A gép 3d-s színes képen mutatja be a talpat érő nyomás értékeket, a legnagyobb értékek helyét külön „X"-szel bejelölve. Van a jobb talpamon elől egy hely, ahol állandóan visszatérő bőrkeményedéssel küzdök, na oda bizony kaptam is egy szép X-et.

Megkérdezték, szeretnék-e kipróbálni egy gyógycipőt, mely többek között a talpat érő terhelés kiegyenlítését is nagyban tudja segíteni, és emellett járás közben folyamatosan dolgoztatja a láb-far-hátizmokat is. Kíváncsi lettem, és mivel volt is egy pár a méretemben, felvettem és sétálgattam benne picit. Kényelmes, de nagyon bizonytalan, egyensúlyozásra késztető érzés volt ebben a sarok nélküli cipőben „billegni".

A cipőpróba után következett a szív és érrendszer vizsgálata. Az érrendszerem állapotát kétféle vizsgálattal végezték: arteriográffal (az artériák állapotát vizsgáló műszer, mely alkalmas az érelmeszesedési folyamat egészen korai felismerésére) és oszcillometriával (az a műszer egy magyar találmány, az érfal pulzálása által kiváltott térfogatváltozást méri). És persze EGK-t is csináltak. Ezen vizsgálatokat megismételték terhelés után is, és összevetették a kapott eredményeket. Így derült fény pl. az én esetemben arra, hogy az ereim oxigénellátottsága terhelés alatt sokat javul, így számomra a rendszeres sport kimondottan javasolt.

Végre következett a dinamikus rész: felállhattam a futószalagra. Kezdeti vérvételre nem volt szükségem, mivel vittem magammal egy korábbi vérvizsgálat eredményét. Még gyorsan „felszerszámoztak" indulás előtt: kaptam pulzusmérő övet, 5-6 tappancsot a mellkasomra, meg egy maszkot a szám elé (spirométer) mely a belélegzett levegőmennyiséget mérte. És nekiindultam. 5 km/h-s kellemes sétával kezdődött a terhelés, melyről 22 perc alatt jutottunk el 16 km/h-ig, egy km/h-s emelésekkel. Futás közben arra kellett figyelnem, hogy teljesen a futószalag elején maradjak, és hogy a vezetékekbe a kezem bele ne akadjon, a maszk nem volt túl zavaró.

Mikor 16 km/h-nál kipukkantam, leállítottam a szalagot, kaptam egy széket, leültem és következett egy vérvétel, sőt, némi izzadtságot is begyűjtöttek a savasodás elemzéséhez. Még pár percig ücsörögtem a futópadon, majd vissza a vizsgálóágyra és következtek a megismételt szív és érvizsgálatok. És mehettem zuhanyozni.

Mire visszaértem, kész volt az összes vizsgálati anyag, amiket meg is kaptam. Külön kérésre még a terheléses pulzusokat mutató görbémet is elvihettem magammal (a grafikonon jól látszik, hogy 150-es pulzusnál kezd ellaposodni a pulzusgörbém, tehát ez az anaerob küszöb értékem).

Átbeszéltük a legfontosabb eredményeket és az ezekből adódó tanácsokat a jövőbeni edzésmunkára vonatkozóan. Megtudtam például, hogy a VO2/kg értékem egész jó, viszont többet kellene az anaerob küszöböm környékén, azaz 150-es pulzussal szaladnom, és nem javasolt túl gyakran a pulzust nagyon megemelő, és nálam igen erős savasodást eredményező, hegyi futásokat, erős résztávokat, hajrázásokat végezni. Pár további fotó vizsgálati eredményeimről az erdeklődőknek: itt és itt.

Összegzés: szerintem hasznos egy ilyen vizsgálat, különösen, ha még sosem voltál korábban, mert sokat megtudhatsz a szervezeted állapotáról, még időben kiderülhetnek rejtett problémák, és persze hasznos, szakmailag megalapozott tanácsokat kaphatsz a pulzuskontrollos edzésekre.

Kedvet kaptál hozzá? Én a fentebb belinkelt cikkben szereplő BHSE Terhelésélettani Laboratórium Kft-t kerestem meg a vizsgálat ügyében, de több helyen végeznek hasonló vizsgálatokat szerte az országban.

Forrás:
http://www.fitnessestudomany.hu/download/FT_2005_1.pdf 
http://mbt.egeszsegesviz.hu/

Hasonló cikkek

Tudomány - edzéssel tehetünk az agy zsugorodása ellen is

Tudomány - edzéssel tehetünk a duci-gének ellen

Edzői konferencia Terhelés, pihenés, regeneráció, rehabilitáció címmel

Plusz hat évet jelenthet az egészséges életmód

Idős korban is érdemes elkezdeni a futást, úszást, kerékpározást

Még több hasonló cikk

A testmozgás azonnali hatással van a génkifejeződésre

Életmódváltással, rendszeres mozgással az egészségért

Sporttal a szívbetegségek ellen

A túlzott testedzés gyengítheti az immunrendszert

„mDurance Terhelésélettan” Nyereményjáték 2 millió km-nél!

Alberto Salazar második élete

Kényes egyensúlyok

Modern maratoni edzés 2.

Modern maratoni edzés 1.

A szakadék szélén

5 hozzászólás

Limonade Joe 6561 napja
Limonade Joe képe

Oleg Pityputtyevics komámnak rögtön az jutott eszébe: szkolko forintov does it costs ?

Az én koromban (45) az ember nem szívesen ad ki 15-20 ropit azért, hogy megtudja, mindjárt elhalálozik. :)

Az a cipő igen érdekesen néz ki. Régen volt egy kínai csodám hasonló "gurulós" tipusú talppal, nagyon szerettem. 

A cikkhez pedig gratulálok. 

pen 6561 napja
pen képe
Köszi! :o)

Ez valóban nem olcsó mulatság. Ezért a full extrás verzióért én 26 ezer körül fizettem. A "sima" terheléses vizsgálatot asszem általában 10 ezer alatt meg lehet úszni - ha valaki tud pontos árat, légyszi írja meg!  
Hauanita 6560 napja
Hauanita képe

Én a Sportkórházban voltam 2004-ben. Akkor 6500 volt, amiben volt terheléses teszt + testzsírszázalék mérés + valami tüdőkapacitás-mérés vagy mi a szösz. Az EKG nem működött, a tüdőkapacitásomról meg aszonták kritikán aluli, pedig én gyerekkoromban lufifújó- és ki-marad-lenn-továbbavízalatt bajnok voltam :-) De akkor még nem sportoltam, hiába a sok sport káros :) Ja, az EKG-n kívül csak a pulzusmérő nem működött, de nem baj, mert én számolhattam magamnak a pulzusomat. Szóval "megérte". Anno "Balkán a sportkórházban" címmel írtam róla "élmény"beszámolót.

Továbbá a szegedi Sportorvosiban meg szóba sem álltak velem, mert nem vagyok igazolt sportoló. Úgyhogy ennyit arról, hogy bárhol az országben lehet ilyet csináltatni. (persze azóta ez változhatott)

Nyúl 6542 napja
Nyúl képe
Én is úgy elmennék egy ilyen vizsgálódásra. Igen, nem olcsó, de azt hiszem, gyűjtögetek rá és elmegyek egyszer. Főleg, hogy van egy-két extrém gondom, talán ahhoz is tudnak vmi okosat hozzáfűzni. Köszi Pen, tényleg érdekes cikk volt ez!
Bozót 5408 napja
Bozót képe

Most olvasom a fittkontroll oldalán, hogy a maratonra készülőknek akciós vizsgálat 15 rongy :) Ha valakit érdekel, ez tényleg kedvezményes ár és elfogadnak üdülős csekket is, no meg ep tagok is jól járhatnak!

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat