Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 57 025 986 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Kényes egyensúlyok

pen | 2007-04-27  | 7 hozzászólás
  • cimkék:
  • edzés, 
  • egészség, 
  • sportital, 
  • folyadékpótlás, 
  • frissítés 
Tweet

Szervezetünk megfelelő működéséhez a bennünket felépítő több milliárd sejt számára optimális belső környezetet kell biztosítanunk. Gondoskodnunk kell például a megfelelő hőmérsékletről, folyadék mennyiségről, só-összetételről.


Ha a belső környezet valamilyen oknál fogva megváltozik, szervezetünk figyelmeztető jeleket küld számunkra és belső mechanizmusokat indít el, hogy a jó működési feltételeket visszaállítsa. Ha ez hosszabb távon sem sikerül, akkor teljesítőképességünk romlani fog, sőt súlyosabb esetben testünkben működési zavarok is felléphetnek.

Az alábbiakban részletesebben bemutatunk az optimális belső környezeti feltételek közül öt „kényes egyensúlyt", melyek fenntartására szervezetünk folyamatosan törekszik. Edzés során ezeket az egyensúlyokat persze állandóan felborítjuk, és szerveink összehangolt működésére van szükség ahhoz, hogy a kívánt egyensúlyi értékek mihamarabb visszaálljanak. A rendszeres testedzés során ezeket a belső mechanizmusokat, alkalmazkodási folyamatokat is erősítjük szervezetünkben, és ahogy egyre ellenállóbbá és terhelhetőbbé válunk, szervezetünk is egyre gyorsabban lesz képes visszaállítani a belső működés optimális körülményeit. De ebben nekünk is segítenünk kell!

Az első egyensúly, aminek fenntartására testünk folyamatosan törekszik, az ideális hőmérséklet (izotermia). Ez a testen belül 37 fokos hőmérsékletet jelent, melytől pár fokkal is elég eltérni ahhoz, hogy komoly működési zavarok jelentkezzenek (a kritikus érték lefelé a 32 fok, felfelé a 41).

A testhőmérséklet emelkedésének három oka lehet: a külső környezeti hőmérséklet, betegség (lázkeltő anyagok) és fizikai munkavégzés. Tehát pl. amikor sportolunk, az izomműködés hatására hő termelődik, ami megnöveli a testhőmérsékletünket. Ez ellen a szervezetünk verejtékezéssel igyekszik védekezni, azaz egy speciális folyadékot termel, amit a bőr felszínéről elpárologtatva hűti a szervezetet. Figyelem - ez a mechanizmus csak akkor működik jól, ha a verejték el is tud párologni a bőr felszínéről!

Mivel azonban a verejtékezéssel leadható hőmennyiség korlátozott, ha ennél nagyobb fűtőhatással állunk szemben, nekünk is segíteni kell a testünket, mégpedig úgy, hogy kívülről hűtjük magunkat (pl láz esetén hűtőfürdővel, melegben futásnál hideg vizes szivaccsal, mosakodással, stb).

A második egyensúly a testünk ideális folyadékszintje (izovolémia). Egyénenként eltérő, hogy mi az ideális folyadékszint, ez függ életkortól, nemtől, sőt az edzettségi állapottól is. A test folyadéktartalma életkorunk növekedésével fokozatosan csökken. Csecsemőknél 70%, fiatalkorban 60%, idős korban 50% körüli az átlagos érték. A csökkenő folyadékszint sok idős kori problémáért felelős. Példaként említhetjük, hogy szöveteink, köztük izomszövetünk rugalmassága is csökken ahogy idősödünk, így izomzatunk fokozottan sérülékennyé válik. A magasabb edzettségi szint magasabb folyadékszintet eredményez a szervezetben, mely azonban az edzettség csökkenésével párhuzamosan visszaesik.

Ha túlzottan megnő a szervezet folyadéktartalma, mert pl. túl sokat ittunk, szervezetünk fokozott folyadék kiválasztással fog reagálni, vizelet illetve verejték formájában. Ha túlzottan lecsökkent a szervezet folyadékszintje, testünk szomjúságérzetet kelt bennünk, ezzel ösztönöz minket a folyadék pótlására. Mindkét véglet veszélyes lehet sportolás közben - erről cikkünk végén részletesen szólunk még.

A harmadik egyensúly az izotónia, mely a szervezetünkben található folyadék optimális sűrűségét jelenti. A megfelelő sűrűségtől való eltérés bármely irányba (sűrűsödés, hígulás) a szervek romló működését eredményezi. Sűrűsödés ellen szomjúságérzettel, hígulás ellen fokozott vizelet kiválasztással próbál testünk védekezni.

Nagyon fontos, hogy sportolás közben, amikor folyadékot veszítünk, ne vízzel, hanem izotóniás sportitallal pótoljuk azt vissza! Az izotóniás italok nevében is benne van a lényeg: pont olyan sűrűségű folyadékot adnak szervezetünknek, amit az igényel. Így elkerülhető a veszélyes felhígulás, a hipotónia.

Negyedikként test ideális elektrolit illetve sóösszetételét említjük (izoionia). Ha a testünkben lévő folyadék só- és ionösszetétele megváltozik, előbb teljesítménycsökkenés, majd működési zavarok lépnek fel. Márpedig sportolás közben ionokat és sókat is veszítünk - tehát ezeket pótolnunk kell. De hogyan?

Sportolásnál elsősorban nátriumot, kálciumot, káliumot, magnéziumot és klórt veszítünk, ezek pótlása tehát a legfontosabb. Mivel az izoionia egy összetett egyensúly a saját készítésű italkeverékek ritkán képesek pontos arányban pótolni az összes szükséges összetevőt. Ezért inkább használjuk a sportoláshoz kifejlesztett sportitalokat, melyek mindezen összetevőket precíz mennyiségben tartalmazzák.

Az ötödik egyensúly a szervezetünkben uralkodó vegyhatás (izohidria), melynek optimális értéke 7.3-7.4. Sportolás közben ez az érték jellemzően kis mértékben savas irányba mozdul el, ekkor következik be a sportolók által „elsavasodásnak" nevezett állapot. Szervezetünk a fizikai erőfeszítés végeztével fokozatosan visszaállítja a megfelelő vegyhatás értéket. Erről a folyamatról részletesebben olvashattok az izomlázról szóló cikkünkben.

A fentiekből következik, hogy ha azt szeretnénk, hogy szervezetünk sportolás közben jól működjön és teljesítőképességünk magas szinten maradjon, figyelnünk kell ezekre az egyensúlyokra. Persze szervezetünk attól is elfárad, ha rossz feltételek között kénytelen működni és energiáit a kilengett egyensúlyok helyreállítására kell felhasználnia.

Edzettségünk javítása szempontjából azonban sokkal egészségesebb és hatékonyabb megoldás, ha tudatosan segítjük szervezetünket, hogy minél kevesebb energiát kelljen az egyensúlyok fenntartási folyamataira felhasználnia, így attól fogunk elfáradni, amitől ténylegesen szeretnénk: az elvégzett edzésmunkától. Mivel tudunk segíteni? Elsősorban azzal, hogy edzéseinkhez jól választjuk meg a külső hőmérsékletet (pl. napszakot) és a ruházatot, illetve hogy megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékkal pótoljuk az elveszített anyagokat.

Folyadékpótlás

Nagyon fontos, hogy szervezetünket edzés és versenyzés közben hozzászoktassuk a rendszeres folyadékpótláshoz. Mivel a sportolás közbeni folyadékigény egyénenként eltérő, ne kövessük mások szokásait, hanem ismerjük meg a saját szervezetünk igényét!

Mérjük meg magunkat egy hosszabb edzés vagy verseny előtt és után: ha nehezebbek vagyunk futás után, mint előtte, biztosak lehetünk benne, hogy túlzásba vittük a folyadék bevitelt. Ha viszont többet veszítettünk, mint testsúlyunk 2-3%-a, valószínűleg nem ittunk eleget. Igyekezzünk kitapasztalni a szervezetünk számára sportolás közben szükséges folyadék mennyiségét.

Ha mégis szeretnénk egy ökölszabályt a folyadékpótlásra, íme: edzés előtt 30 perccel igyunk meg 250-500 ml folyadékot, edzés közben rendszeresen - 20-30 percenként - igyunk kis mennyiségű folyadékot (0,5-2dl) és az edzés befejezése után hamar, ha lehet 10 percen belül kezdjük el az elvesztett folyadék pótlását. Minden 30-40 percet meghaladó időtartamú edzésnél és a melegben végzett edzéseknél fokozottan ügyeljünk a folyadék pótlására! Figyelem, a túlzott folyadék fogyasztás is káros hatású lehet! Egy maratoni verseny során pl. nem javasolt összesen 3-3,5 liternél több folyadékot elfogyasztani!

A folyadék pótlását lehetőség szerint megfelelő összetételű sportitallal végezzük. A sportital legyen izotóniás, tartalmazza a legfontosabb pótlandó anyagokat (nátrium, klór, kálium, magnézium), az energia utánpótlás biztosítása érdekében tartalmazzon mind gyors, mind lassú felszívódású szénhidrátokat, ne tartalmazzon viszont serkentőket és ne legyen szénsavas.

Forrás: Dr Osváth Péter: Sportegészségügyi ismeretek c. könyve; http://dsk.sch.bme.hu/mozdulj/; http://www.aims-association.org/; Képek: http://en.wikipedia.org/; http://drink-king.seesaa.net/; http://www.yourhealthonline.ca/; http://www.boston.com/sports/

 

 

Hasonló cikkek

ÁNTSZ: egy év alatt 123-an kerültek kórházba túlzott energiaital-fogyasztás miatt

Tudomány - edzéssel tehetünk az agy zsugorodása ellen is

Tudomány - edzéssel tehetünk a duci-gének ellen

Edzői konferencia Terhelés, pihenés, regeneráció, rehabilitáció címmel

A koffeines energiaitalok befolyásolhatják a szív működését

Még több hasonló cikk

Plusz hat évet jelenthet az egészséges életmód

Idős korban is érdemes elkezdeni a futást, úszást, kerékpározást

A testmozgás azonnali hatással van a génkifejeződésre

Életmódváltással, rendszeres mozgással az egészségért

Sporttal a szívbetegségek ellen

A túlzott testedzés gyengítheti az immunrendszert

Mit egyen a gyerek, ha sportol?

Szakmai konferencia a Magyar Sport Házában a hidratációról

Triatlon: A frissítés művészete

Alberto Salazar második élete

7 hozzászólás

eftomi 6594 napja
eftomi képe

Hasznos tippek!

eftomi 6594 napja
eftomi képe

Hasznos tippek!

Kitu 6593 napja
Kitu képe

Én szinte csak reggel, azaz hajnalban, munka előtt futok. Főleg nyáron, amikor beköszönt a nagy meleg kellemesebb a reggeli friss, enyhébb időben futni. A másik, hogy napközben, este sokkal nagyobb a forgalom a futópályán - Margitsziget - és nem csak a futókra, hanem a sétálókra is gondolok ilyenkor.

Igazából a reggeli futás után a napom teljesen más, ellentétben azokkal a napokkal, amikor nem futok. Sokkal frissebben érzem magam, kora délután nem köszönt rám az ebéd utáni fáradtság és a lelkiismeretemnek is jobb, hogy letudtam az aznapi edzést :-)

Kitu 6593 napja
Kitu képe
megzavarodott a gépem, nem ehhez az íráshoz akartam hozzászólni, hanem a reggeli futáshoz... most már mindegy, itt marad :-)
Limonade Joe 6589 napja
Limonade Joe képe

Egy kis adalék: A gyomorból a folyadék és a szénhidrát mozgás közben lassabban szívódik fel. A felszívódás optimalizálható. Kutatási eredmények alapján elmondható, hogy a kalória (szénhidrát) bevitel sikeresebb, ha a megfelelő sókoncentrációval párosul. Ideális az lenne, ha kb 15-20 percenként 100-150 ml folyadékot lehetne bevinni, kb ennyi képes felszívódni. Erre azonban ténylegesen az 1 órát meghaladó, de jellemzően a félmaratoni távok fölött van szükség.  A sópótlás külön tudomány. Elsődlegesen a K- és Na-ionok fontosak, a Ca- és Mg pótlásra (ha a szervezet megfelelően el van látva) kevéssé van szükség. A határ megint valahol a félmaratoni táv fölött van, ahol már lehet ezekkel az ionokkal is foglalkozni. Szóval a gond ott van, hogy más a szervezet folyadéktereinek a K/Na összetétele és más az izzadtságé. Az izzadtságban magasabb a K szint, ezért van az, hogy az izoitalokban is magasabb a K ionok aránya a Na-hoz képest, mint a plazmában. A K-ionok hiánya illetve túlzott bevitel viszont kardális problémákat okozhat, ami akár halálos is lehet.

pen 6588 napja
pen képe
Köszi, Joe!
pen 6525 napja
pen képe

És egy hasznos összehasonlító táblázat a mostanában kapható sportitalok áráról és összetételéről, itt található:
http://spreadsheets.google.com/pub?key=pftHSViryJ79mRN2p4ektCg&gid=1

 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat