Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 57 025 972 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Triatlon: A frissítés művészete

Gyugyo | 2010-07-11  | 5 hozzászólás
  • cimkék:
  • sportital, 
  • kis Gyula, 
  • triatlon, 
  • frissítés, 
  • ironman, 
  • táplálkozás 
Tweet

Egy nagyon fontos részt szeretnék a következőkben feszegetni. Nem vagyok dietetikus, vagy táplálkozási szakértő, de tapasztalataim szerint ezen a részen múlik szinte minden, akár egy ironman, akár egy rövidtávról beszélünk. Egy ironmanen az elhúzódó kizsigerelés, önmagunk teljes leszívása miatt, egy olimpiai távon pedig a gyors ritmusváltások, fokozások megkívánta plusz “üzemanyag” igénye miatt.

 

10 éves olimpiai távos “karrierem” alatt azt vettem észre, hogy ha kerékpár vége felé benyomok egy gélt akkor sokkal jobban megy a futás. Nem kell nagy tudomány ahhoz, hogy rájöjjön bárki miért is van ez. Nagyon érdekes, hogy a legutolsó sprint-távú OB-on, a 2008-as Fadd-Dombori versenyen is becsavartam egy gélt, közvetlenül a bringáról való leszállás előtt, és határozottan éreztem hatását. Persze minden szituáció más. Próbáltam olyat is, hogy olimpiai táv előtt 2 órával ettem fél adag szinte natúr tésztát (kevés sajttal), ami úgy hatott rám akkor, mintha egy rakétát az indítás előtt még feltöltenek valami nagyon magas oktánszámú anyaggal. Egyszóval robbantam a versenyen.

 

Ezeket a dolgokat mindenkinek magának kell kitapasztalnia. Nem szabad hallgatni senkire, mert minden ember más. Ez egy hosszú tapasztalása, tesztelése saját testünknek. Olyan, mint egy forma 1-es autó téli tesztje. Órákig köröznek egy pályán mindenféle beállítással, mielőtt kijön az arra a pályára legjobb konfiguráció. Ezért csak saját dolgaimat tudom veletek megosztani. Illetve arra szeretnélek titeket rávezetni mennyire fontos fejezete ez egy sport-teljesítménynek. Legyen az világbajnoki éremesély, vagy egy amatőr egyéni csúcs javítása.

 

A napokban mielőtt kijöttem volna Tunéziába sok időt töltöttem görgőn, ahol aztán volt időm gondolkodni ezen a témán. A legjobb alkalom volt arra, hogy próbálgassam a folyadékkal való frissítést. Teszteltem mindenféle hígítási, koncentrációs keverékeket. Nagyon jó, mert az ember rengeteget izzad, így teljesen modellezni tudja egy augusztusi ironman körülményeit. Csak itt valahogy még konkrétabb módon, hiszen kizárható mindenféle külső zavaró tényező (táj szemlélése, ellenfelek, szurkolók, útviszony…) Egyszóval sokkal határozottabban kezdtem érezni a kimerülést, mert szinte csak erre fokuszáltam. Ezt az érzést tényleg ahhoz lehet hasonlítani, mintha egy autót feltöltenek üzemanyaggal és kezd belőle kifogyni. Csak a szervezet kicsit bonyolultabb ennél.

 

Mint írtam nem tanultam ezeket a dolgokat, csak tapasztalati úton jutottam hozzá saját szervezetem működésén keresztül. Szerintem úgy kell inkább elképzelni saját energia raktárainkat, mint egy több üzemanyag tartályból fogyasztó autót. A szervezet mindig először a legjobban, legmagasabb hőmérsékleten elégő “benzinhez” nyúl, majd ahogy kezdenek ezek a tartályok kiürülni, halad az egyre gyengébb kalóriaértékű tüzelőhöz. Erről a triatlon est előadásán sokat hallottunk.

 

Én most inkább a folyadék-pótlásról ejtenék több szót. Amint írtam szerintem ez egy kulcskérdés a sikeres versenyzés terén. Ezt szerintem két főrészre lehet osztani. Az egyik az idő, a másik a mit kérdése. Az “idő” az időben történő pótlás, a “mit” pedig nem kell magyaráznom. Visszatérve a görgőzéses tesztelésemhez észrevettem mennyire nagy szerepe van az “időben” fogalmának. Ezt legjobban úgy tudom körülírni, mint egy kaput az idő tengelyén, ami egy ideig nyitva van. Ezen a kapun vagy belépek, vagy elszalasztom. Ha elszalasztom, továbbra is haladhatok a célom felé, de határozottan csökken a teljesítmény. Szerintem ezeket a kapukat kell mindig meglátni, és időben átlépni rajtuk.

 

Remélem nem túl filozofikus ahogy leírom, de a mai élsport, amatőr sportteljesítmény annyira több szálon futó, részletekbe merülő téma, ami megköveteli a mindenben toppon teljesítést!

 

Szóval, ha annyira kiismerjük a szervezetünket, hogy szinte vakon érezzük ezeket az “időkapukat” akkor szerintem akár 10-20%-al is növelhetjük teljesítményünket. Egy biztos alapigazság, amit mindenhol láthattunk már leírva, és szinte szájbarágós módon ismételtetnek velünk a különböző szakirodalmak. Ez pedig a következő: “Ha szomjasnak érzed magad, akkor már késő”.

 

 

Ez tökéletesen így van! A tesztemen is határozottan éreztem. Ez azt jelenti lefordítva átvitt értelmünkbe, hogy lekéstem az egyik kapun való tovább lépést. Ezáltal a teljesítményem 5-10 percre határozottan visszaesett, és dupla időt és energiát használt fel a szervezetem ahhoz, hogy visszatornázza a teljesítmény leadásomat az optimális szintre. Egy versenyen, kifejezetten egy ironmanen pedig ez az energia értékesebb az aranynál.

 

Mindig meglep a test ezen tökéletes, mindig az optimálisra való törekvése. Úgy tudom ezt elképzelni, mint egy szelíden hullámzó tengert. A hullámok azonos időközönként követik egymást, akár egy sinus függvény. Az emberi test is valahogy így működhet. Ha valamivel kibillentjük mondjuk a felső végpontot, egy ugyanolyan ellen-ingással próbál kompenzálni a szervezet. És mire visszatér a normális hullámvonalhoz az sok idő. Ugyanez érvényes a frissítésre is. Jobban belemélyedve tulajdonképpen minden emberi tevékenységre igaz mindez. Ebbe most nem szeretnék jobban beleásni, pedig nagyon érdekes téma:).

 

Mit? Ez is egy sarkalatos kérdés. A lehetőségek száma végtelen. Rengeteg izotóniás, szénhidrátos ital, italpor kapható. Ezt mindenki maga tapasztalja ki mi jó neki. Én legújabban a Verofit Isotonic-ot nyomom. Mindenféle elfogultság nélkül azt kell mondanom, nagyon jó. Fontos azonban itt is a hígítás mértéke. Ha túlhígítjuk a keveréket, nem jut elég tápanyag, ion a szervezetbe a csúcsteljesítmény leadásához. Ha azonban túl sűrűre sikerül a keverék, lehet, hogy besűrűsödik a vér, illetve gyomorbántalmakat okozhat. Ezzel lehet “játszani”. Például bekeverek egy kulacsot így egy másikat pedig úgy. Ezt csakis tapasztalati úton tudja mindenki elsajátítani. Azt javaslom, próbálgassatok ki mindent amikor csak időtök engedi. Ezek a dolgok is ugyanúgy hozzátartoznak ahhoz, hogy elérjük azt az állapotot, hogy azt mondják ránk, hogy “Ő egy jó versenyző”.

 

Egy saját példa. Bevallom nektek, hogy a 2009-es nagyatádi versenyen saját érzéseim szerint rosszabb formában voltam, mint a 2008-on. Mik voltak azok a plusz dolgok, amitől mégis 6 perccel jobbat tudtam menni? Pontosan ezek, amiket most leírtam. Tapasztalat! És nem utolsó sorban a tudatosság. Bár nagyon messze vagyok még a tökéletestől, de nagyon-nagyon fontos, hogy egy verseny után (akár jól sikerült, akár nem) az ember elemezze ki magában a történteket. Gondolja végig mikor mit csinált, hogy reagált rá a teste, mit szúrt el, mi volt jó, mi volt rossz. EZ A LEGFONTOSABB!!!! Sokat hibáztam tavaly is, de jóval egyenletesebb volt az a bizonyos hullámzás. Kevesebb kaput hagytam ki, ha így jobban tetszik. És tessék, ezek összeadódva azt eredményezték, hogy egy kicsivel rosszabb formából is jobb teljesítmény születhetett.

 

Folyt. köv.

 

Kép: http://www.thegreenergrass.org

Hasonló cikkek

Balatonman - Kis Gyula megvédte bajnoki címét

Pete Jacobs és Leanda Cave győzött Konán

Kis Gyula Hawaiira készül – interjú

Triatlon: Csomor Era 2., Kis Gyula 10. lett Barcelonában

Komplex ironman felkészülési terv - 2.

Még több hasonló cikk

Komplex ironman felkészülési terv

Triatlon: Nevezési rekord a nagyatádi ironman versenyen

Mit esznek az ultrások?

Első triatlon versenyem

Triatlon - a fiatalság diadala Nagyatádon

Triatlon - francia és osztrák siker a budapesti 70.3 versenyen

Triatlon - új magyar rekord Tripla Ironman számban

Triatlon - Decaironman találkozó Veresegyházán

Triatlon - az Ironman márka bekebelezte az ITU több versenyét

Triatlon - Budapest Ironman 70.3 VB rendezésre pályázik

5 hozzászólás

potther 5423 napja
potther képe

A triatlon negyedik sportja.

ewwwil 5423 napja
ewwwil képe

jó kis írás...hasznos...reméljük lesz folytatás:)

eftomi 5421 napja
eftomi képe

Köszi az érdekes témát! Persze várom(juk) a folytatást!

Lallo 5419 napja
Lallo képe

Ezeket tapasztaltam a Páromnál is, elmondásaiból is. Meg hallgattam a bezzegeket, amikor rosszul lettem néha. És verseny előtt újfajta ételt nem szabad enni! Ebből is volt "gondja". egyik versenye előtt tojásos nokedlit kívánt. Éljünk egészségesen elvből kiindulva teljes kiörlésű liszttel csináltam. Majdnem nem tudott elindulni. Azt mondta már érzi a különbséget a két liszt között.   
A folytatást én is várom!  

Ispi 5418 napja
Ispi képe

Csak egy szó: hagymásbab
Az nem ürül ki 5-6 óra alatt sem, és simán teljesíteni lehet vele egy IM-t.

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat