Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 56 980 071 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Gebre videó – és elemzés a pronáló stílusról

pen | 2010-03-19  | 6 hozzászólás
  • cimkék:
  • Haile Gebrselassie, 
  • futóstílus, 
  • pronáló 
Tweet

Épp egy futós cikkhez keresgéltem anyagot, amikor egy érdekes videóra bukkantam. Egy sportorvos, Marc Richard Silberman (New Jersey Sports Medicine and Performance Centre) elemzi rajta Haile Gebrselassie futómozgását és egyúttal védelmébe veszi a pronáló futóstílust. Következik a videó és a doktor szövege kicsit rövidítve, magyarul.

 

A videó:

 

Dr Silberman narrációja:

 „A most látható videón Haile Gebrselassie futóstílusát fogjuk elemezni. A lassított felvétel tanulsága szerint Gebre keményen pronáló [azaz befelé dőlő stílusban] fut. Látható, hogy a lábfeje talajt érés során erősen befelé billen.” [A doktor meg is mutatja a videón kikockázva és berajzolva, hogy a befelé dőlés Gebre esetében a 30 fokot is eléri.]


„Nagyon sok futó jön hozzám azzal, hogy szerintük sérülésük oka a pronáló futóstílusuk. Ha ezen a videón nem Gebrét látnánk, hanem egy amatőr futót, aki éppen ezzel a felvétellel próbál egy cipőboltban megfelelő futócipőt vásárolni, minden valószínűség szerint egy, a pronálás elleni stabilizálóval és mozgáskontrollal ellátott cipőt javasolnának számára. Ha pedig egy amatőr futó sérülésre panaszkodva tanácsot kérne ezzel a felvétellel, akkor alighanem azt a választ kapná a szakemberektől, hogy a pronáló stílusát kell megváltoztatni, "meggyógyítani" a további sérülések elkerülése érdekében. Véleményem szerint nem szabad csak ránéznünk a láb mozgására és egyből "kezelni" a pronálást, csak azért mert látjuk azt.

 

Vessünk egy pillantást Gebrére, most keresek hozzá egy hátulról készült felvételt. Látható, hogy az ő gerince hihetetlenül erős. Ha behúzom a gerinc vonalát pirossal, majd a keresztben a csípő vonalát is, azt látjuk, hogy az éppen talajt fogó bal oldalon Gebre csípője nem süllyed le. Ennek magyarázata a nagyon erős hasizmokban rejlik. A másik érdekesség akkor látható, ha végighúzok egy vonalat a talajt fogó lábon. A vonal egyenes és átmegy a térden is, ami azt jelzi, hogy Gebre esetében az erős pronálás ellenére sem dől a térd befelé.

 

És még egy adalék Gebre futóstílusához: látható, hogy futás közben nagyon magasra, egészen a fenekéig felviszi a sarkát. Ez – figyelembe véve a nagyon magas percenkénti lépésszámmal, amit Gebre futásai során produkál – kiadja, hogy Gebre esetében a lábak talajfogására nagyon kevés idő marad, azaz a becsapódás nagyon gyorsan zajlik le.

 

Én úgy gondolom, Gebrénél a pronálás nem más, mint a természet védekezése a nagyon rövid becsapódási (talajfogási) idő ellen. Természetesen sok futó esetében lehet a pronálás a gyengeség vagy a rossz technika eredménye. De talán most már elhisszük, hogy nem minden esetben van így.

 

Dr Silberman vagyok, és a pronáló stílus védelmében szóltam. Mindenkinek jó futást, találkozzunk útközben!”



Forrás: http://www.youtube.com

Kép: iaaf.org

Hasonló cikkek

Atlétika - Gebre "búcsúversenye" volt a Great Ethiopian Run

Atlétika - visszavonul a legendás hosszútávfutó Gebrselassie

Gebrselassie allergia miatt nem indul Hamburgban

Gebrselassie felcsap nyúlnak Londonban

Veterán csúcsdöntésre készül Gebrselassie

Még több hasonló cikk

Idén először Haile Gebrselassie Maraton Etiópiában

Gebrselassie hatodik győzelemre hajt Manchesterben

Egy év futás a Föld körül - részletek egy különleges futós blogból 3.rész

Futócipő fejlesztést támogat az EU

Gebre Fukuokában sem ért célba - karrierje leszálló ágban van?

Haile Gebrselassie rajthoz áll Fukuokában

2000 maratonfutót figyeltek meg: 90 százalék sarokra érkezik

Gebrselassie olimpiai álmai visszatértek

Kenyai és etióp győzelem a bécsi maratonon, Gebre megfogta Radcliffe-t

Mindkét címvédő rajthoz áll Bécsben a maratonon

6 hozzászólás

Bozót 5531 napja
Bozót képe

Még egy érv arra, hogy egységében nézzük az embert és az egész test mozgását, nem pedig kiragadva egy kis szeletét.  Köszi!

asterix 5530 napja
asterix képe

csatlakozom az elöttem szólóhoz, olyan bio- mechanikai , nehézséggekkel ,vagy kreativitási hiányokkal küzdenek a cipögyártok, amire szivesen kitérek késöbb, ne csatoljuk a pédaképemhez , itt ismét felülmulta magát, GEBRE, ahogy más nehézségen átküzdötte magát, szerintem ezt is maga tette helyre vagy tanulta meg,  ,, jomagam is pronálos vagyok, de nem fáj semmim igaz 9 fajta pronálos: 6 stabiliti plus,2 motion control, 2 pár motion control plus cipöm van, és ez csak az aszfalt kategoria, én a ciböbe bizom ennek elenére nem a szervezetembe, mint GEBRE. de elönyei vannak a a saját fogyatékoságomnak, vagy a ball furcsámnak.

nem fáj a hátam a derekam, és valamiért , a repeszállo mellényt is birtam 6honapig,

Házisárkány 5529 napja
Házisárkány képe

repeszálló mellény?Hol voltál?Csak nem Irakban?

Robi 5429 napja
Robi képe

na valami felhulye amcsi kuruzslo mar megint meg akarja mondani a frankot

a harantboltozatsullyedes nem egy futostilus

a fuldoklas nem egy uszostilus

Robi 5429 napja
Robi képe

spec. futocipovel (mondjuk inkabb irtopedciponek)

Robi 5429 napja
Robi képe

spec. futocipovel (mondjuk inkabb ortopedciponek) persze igy is lehet futni, de ezt (hosszutavon) egeszsegesnek tekinteni orvosszakmai abszurdum 

no meg jutubvideon kimerni biomechanjkai ertekeket ...


ezen a foton egyaltalan nem pronal:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Haile_Gebrselassie_Dubai_Marathon_2010.jpg

 

a New Jersey Sports Medicine and Performance Center LLC, azaz egy kft., a doktorur maganvallalkozasa, nem pedig fuggetlen nonprofit szakmai testulet

Silberman doktor egy kis koklerkedessel akar reklamot csinalni maganak

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat