Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 56 983 067 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Pulzusmérés 1: a maximális pulzus meghatározása

pen | 2006-08-01  | 17 hozzászólás
  • cimkék:
  • pulzusmérés, 
  • futás, 
  • edzés, 
  • edzésterv, 
  • maximális pulzus 
Tweet

A pulzusszám az egyik legérzékenyebb mutatója a szervezetünk fizikai terhelésének. Terhelés közben mért pulzusunk fontos információval szolgál az adott terhelés intenzitásáról, testünk pillanatnyi állapotáról, sőt hosszabb távon vizsgálva az adatokat az edzésmunkával elért fejlődésnek is jó mutatójává válik. A pulzusmérésről szóló cikksoroztunk első darabjában a maximális pulzus meghatározásával foglalkozunk.

Pulzusunk nyomon követése segíthet például edzés során a megfelelő tempó belövésében, vagy hosszabb versenyeken az egyenletes tempó megtartásában  még akkor is, ha rafinált versenyszervezők pontatlanul elhelyezett km jelzésekkel igyekeznek összezavarni minket.

Ahhoz, hogy pulzusszámunkat hatékonyan tudjuk használni edzésmunkánkban, meg kell határoznunk néhány alapvető pulzusértékünket: a maximális pulzust, a nyugalmi pulzust, valamint az aerob és az anaerob edzésmunkához használható pulzustartományokat, majd ezen adatokat be kell építenünk edzésmunkánkba. Ezt a folyamatot szeretnénk végigkövetni jelen cikksoroztunkkal. Első cikkünkben a maximális pulzus meghatározásával foglalkozunk.
 
A maximális pulzus meghatározására javasolt módszereknek két fajtája van: a számolásos és a méréses módszerek. Itt jegyezzük meg, hogy a maximális pulzus futás, úszás és biciklizés esetén eltér egymástól! A futós max pulzusból ötöt levonva kaphatjuk a biciklis és tizet levonva az úszós max pulzus becslését.
 
Számolásos módszer

Több képlet létezik a max pulzus kiszámolására. A régebben használt igen egyszerű „Maximális pulzus = 220 mínusz életkor“ formulát ma már pontatlannak tartják a szakemberek, hiszen az nem veszi figyelembe a sportoló életkorát és edzettségi állapotát. Megoszlanak a vélemények arról a kérdésről, hogy a sportoló neme befolyásolja-e a max pulzust, egyes képletekben ez a tényező is megjelenik. Alább bemutatunk három számolásos módszert, és összehasonlításként mindegyik képlettel kiszámoljuk egy 36 éves, 75 kg-os, nem elit férfi sportoló max pulzusát.

Egy széles körben alkalmazott számolásos módszert, melyet John Parker ismertet részletesen a pulzusmérős edzésekről írt könyvében, a következő képlettel számol: Maximális pulzus = 205 mínusz az életkor fele; plusz 5 ha nő; plusz 5 ha elit atléta.  Tehát a 36 éves férfi sportoló max pulzusa a fenti képlet szerint: Max pulzus = 205-18+0+0=187.

Egy következő ismert képlet az életkort, a nemet és a testsúlyt veszi figyelembe:Maximális pulzus = 210 mínusz az életkor fele; mínusz a testsúly 10%-a kg-ban; plusz 4 ha férfi. Tehát a 36 éves férfi sportoló max pulzusa a fenti képlet szerint: Max pulzus = 210-18-7,5+4=188,5.

Végül egy harmadik, az életkort és az edzettséget figyelembe vevő ismert képlet, melyet a Runners World magazin is javasol a max pulzus meghatározására, a Miller formula: Maximális pulzus = 217 mínusz (0,85 × életkor); mínusz 3 ha 30 év alatti elit atléta; plusz 2 ha 50 év körüli elit atléta; plusz 4 ha 55 év feletti elit atléta. Tehát egy 36 éves férfi sportoló max pulzusa a fenti képlet szerint: Max pulzus = 217-(0,85x36)=186,4.

Méréses módszer

A számolásos módszerek általában nem adnak teljesen pontos eredményt, mivel nem képesek a sportoló egyedi sajátosságait figyelembe venni. A max pulzus pontosabb meghatározására a maximális terheléssel elért pulzus megmérése ad lehetőséget. Ezt pl. a következő edzésekkel érhetjük el:

Futás
1.Alaposan melegítsünk be, és igyunk sok folyadékot edzés előtt. Ha van pulzusmérőnk, azt vegyük fel. Keressünk egy hosszan, enyhén emelkedő, lehetőleg egyenes utat vagy ösvényt.
2.Fussunk felfelé kemény tempóban 2-3 percig, majd lassan kocogjunk vissza az emelkedő aljára.
3.Még kétszer ismételjük meg a gyors felfelé és lassú lefelé futást úgy, hogy egyre erősebb tempóban fussunk felfelé. Az utolsó alkalommal igyekezzünk minden energiánkat megfeszítve olyan gyorsan futni, ahogy csak tudunk.
4.Az utolsó felfelé futás során illetve megálláskor mért pulzusértékek közül a legmagasabb lesz a maximális pulzus értékünk.

Úszás
Bemelegítés után ússzunk 2x200 m gyorsot, 15 másodperc pihenővel, maximális erőbedobással. Gyengébb úszók tenyérellenállást is használhatnak. A második 200 utáni pulzust azonnal megállás után mérjük meg.

Hogy mérjünk pulzust ha nincs pulzusmérőnk?A pulzusszámot legegyszerűbben a nyaki verőéren mérhetjük. A hüvelykujjunkat a gégénk mellé ez egyik verőérre, a másik négy ujjunkat a másik oldalra helyezve, némi gyakorlat után, könnyedén megszámlálhatjuk a pulzusunkat. Közvetlenül a terhelés után 10-20 mp közötti mérésből érdemes kiszámolni az egy perces pulzust. Nyugalmi pulzus mérése esetén a nagyobb pontosság miatt 30–60 mp-et is végigszámolhatunk. 

Felhasznált irodalom:
http://ironman.tar.hu/ironman.html
http://www.runnersworld.com
http://www.budo.hu/am/shownews.php?nid=245
http://www.polarusa.com/products/fseries/f4.asp
Heart Monitor Training (könyv, írta: John L Parker, 1998)

Kapcsolódó cikkek:
Pulzusmérés 2: a nyugalmi pulzus meghatározása
Pulzusmérés 3: a pulzustáblázat kitöltése
Pulzusmérés 4: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv kezdőknek
Pulzusmérés 5: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv középhaladóknak
Pulzusmérés 6: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv haladóknak
Pulzusmérés 7: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv versenyzőknek

Hasonló cikkek

Pulzusmérés 7: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv versenyzőknek

Pulzusmérés 6: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv haladóknak

Pulzusmérés 5: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv középhaladóknak

Pulzusmérés 4: Újrakezdő és 12 hetes edzésterv kezdőknek

Pulzusmérés 3: a pulzustáblázat kitöltése

Még több hasonló cikk

Pulzusmérés 2: a nyugalmi pulzus meghatározása

Edzés : Kara Goucher egy napja

Mezeifutás: ahogy a kenyaiak csinálják

Maratoni edzés - alapelvek

Maratoni edzésterv - fuss 5 órán belül!

Maratoni futó edzésterv kezdőknek

10 km-es edzésterv a legtapasztaltabbaknak

Félmaratoni edzésterv kezdőknek

10 tuti tipp amitől elindulsz edzeni...

10 km-es edzésterv haladóknak

17 hozzászólás

milan 6872 napja
milan képe
Kiraly a keplet! Nekem 194 jon ki. Biciklis terhelessel mertem es 189-nel akartam meghalni, szoval kb. stimmel!  :)
sepi 6871 napja
sepi képe
Akkor már csak 5-öt kell kiküzdened:-)
ubtim 6780 napja
ubtim képe

Nem tudom aktív-e még ez az oldal, de hozzá szólnék.

a pulzus szerinti maximális pulzusszám stimmel, ennyit tényleg képes vagyok kifutni magamból, 195... Azonban szerintem igen nehéz egy edzés során fejben tartani, hogy nos akkor most nekem 70% on kellene futnom.

Persze ez is megy csak ha erre figyelek, annak ellenére, hogy Polar S625X-em szól ha kell, akkor kiesek a ritmusomból.

 

BPeti 6738 napja
BPeti képe

igen egyszerű „Maximális pulzus = 220 mínusz életkor“ formulát ma már pontatlannak tartják a szakemberek, hiszen az nem veszi figyelembe a sportoló életkorát

vagy talán mégis? :) A méréses megoldás is inkább laborban ad jó eredményt, de szerintem fontos, hogy az meg a sportoló akaraterejét nem veszi figyelembe! Lustábbak egyszerűen soha nem érik el a max. pulzust. Betegebbek meg esetleg belehalnak a mérésbe :(

Botanikus 6433 napja
Botanikus képe

Ma próbáltam meghatározni, mivel eddig a számolás alapján meghatározott max-bmp-t vettem alapul.

Elmentem az edzőhelyemre, futottam 10 perc bemelegítést, azután egy kb. 300 m-es emelkedőn ami kifért a csövön. Koc vissza. Majd megint fel, s vissza. Nem tetszett a mit az óra mutatott, ezért futottam egy 800-m es kört , felétől erősítve a végén az emelkedő,és amit bírt a verda.

Mindez reggel,kipihent állapotban 172 bmp-re volt elég!

Ez normális lehet, vagy nem hajtottam magam meg eléggé ?

futor 6353 napja
futor képe

A számolásos modszer nekem fekszik. Mindháromszor 189 lett az erdmény. Most már méréssel kell bizonyítanom, hogy pörög annyit.

 

lamans 5935 napja
lamans képe
tetszik a keplet.nekem 203bmp.
oleandro 5909 napja
oleandro képe
Nagyon jók ezek a képletek: nálam  pld az 1. és 3. között 8.6 a különbség!!!! Mi követkerzik ebből:
1. nyilván csak laboratóriumi módszerrel lehet pontos és egyén-specifikus eredményt kapni.
2. A számolgatós módszer úgyis csak hozzávetőleges eredményt ad, tehát fölösleges faramuci képleteket használni, elég az életkor szerinti hüvelykujjszabály.
Amúgy én még megközelíteni se tudom az állítólagos  maximális pulzusomat, még ha vért pisilek, akkor se. Ez akkor mit jelent?
sarkoviagi 5865 napja
sarkoviagi képe
A számolgatós módszerekkel 172, 176, 179 a maximális pulzusom, a méréses módszerrel 185. Tudom, buta kérdés, de akkor ugye, eszerint végezzem az edzéseimet?
peti1114 5808 napja
peti1114 képe
én úszok, és 198 volt a max pulzus pl. 8x200 gyors után, de nem igazán erőltettem meg magam :)
monique 5680 napja
monique képe

szar ez a számolásos módszer, nem ajánlom senkinek

nekem a 3 módszerrel: 197, 192, 195
valóságban: 204

de azért hozzáteszem, hogy a legvégén (ahol elvileg nézni kéne) csak 202 volt, mert muszáj volt nem nyomnom tovább olyan erősen (futást), mert már több perce meghaltam addigra :) (a 204 valamivel előbb volt a végénél)
ugyanakkor úgy érzem, hogy esetleg még jobban is nyomhattam volna, így nem tudom hogy a 204 vihető-e feljebb..

monique 5680 napja
monique képe

amúgy ha előbb leálltam volna akkor meg 199 lett volna, utolsó körben már az akaraterő is vitt, úgyhogy tényleg múlik az akaraterőn...

Roadrunner 5674 napja
Roadrunner képe
A nyáron én is megmértem a pulzusomat. Mivel nincs pulzusmérő órám, így egy 200 m-es "őrült rohanás" után megálltam és 20 másodpercig számoltam mennyit dobban a nyakamon az ér. Mérési körülmények: egy 15 km-es futás végén hirtelen jött ötlettől vezérelve az utolsó 500 m-en sprintelem kb. 200-200 m-et.Azóta nm mértem a max pulzusomat. Az eredmény (és 1-2 kiegészítő paraméter)
Nem: férfi
Életkor: 29 év
Magasság: 182 cm
Testsúly: 58 kg (tehát meglehetősen gebe vagyok...)
Tempó: kb. 5 perc (a 15km-es távon)
Nyugalmi pulzus kb. 58 BPM (ebben a pillanatban)
BPM az 1. 200-as végén: 210 BPM
BPM a 2. 200-as végén: 204 BPM

Az életkorom alapján kb. 190-195 között lenne a max pulzusom.
(Rosszul mértem volna?) Én a mérés alapján pulzusos edzéshez a 210 BPM-et venném alapul. Mit gondoltok? Jól tenném?
monique 5463 napja
monique képe

igen, a magasabbat kell alapul venni, hacsak nem hirtelen kiugrás volt, mert akkor a pulzusmérő is írhatott ki hibás értéket, ha megzavarta pl. magasfesz.

monique 5463 napja
monique képe

érdekes, visszaolvastam amit korábban írtam :)))

ezt írtam: amúgy ha előbb leálltam volna akkor meg 199 lett volna

és ez azért érdekes, mert azóta úgy látszik fejlődtem annyit, hogy a 199 mellett még ne haldokoljak érzésre :)

monique 5463 napja
monique képe

...nah, kimaradt: jól sejtettem, a 204 vihető volt még feljebb (208 jelenleg, és nem is haldokoltam érzésre)! szóval lehet kis edzettség után feljebb nyomható a max pulzus :P

beginner 4810 napja
beginner képe

Szia! Szeretnék leiratkozni.Hogy tehetem meg?

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat