Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 56 986 641 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Deena Kastor esete a D vitaminnal

pen | 2010-02-15  | 6 hozzászólás
  • cimkék:
  • Deena Kastor, 
  • D vitamin, 
  • egészség, 
  • sérülés, 
  • megelőzés, 
  • Fáradásos törés, 
  • csonterősség 
Tweet

Az amerikai maratoni csúcstartó Deena Kastor nagy tervekkel utazott a 2008-as olimpiára. Alig 5 kilométert teljesített még csak a maratoni távból, amikor jobb lábához kapott és térdre esett. Megpróbált felállni, de nem tudott. A jobb lábában később csontrepedést találtak az orvosok. Az elvégzett vérvizsgálat azt mutatta, hogy Kastor szervezete ugyan jól el volt látva a csontok felépítő folyamataiban nagy szerepet játszó kalciummal, hiányzott viszont szervezetéből a kalcium felszívódását segítő D vitamin. „Akkor még nem tudtam, milyen súlyos következményekkel járhat a D vitamin hiánya.” – mondja most Kastor.

 

A D-vitaminhoz a szervezet nem a táplálékon keresztül jut hozzá, hanem növényi és állati eredetű provitaminból a szervezetben alakul ki. A D-vitamin, más néven kalciferol zsíroldékony vitamin mely a napfény hatására képződik. Kétféle D-vitamint különböztetünk meg: a D2 és a D3 vitamint. D2 vitamint tartalmaznak inkább a növények, vegyesen mindkettőt pedig az állati eredetű élelmiszerek. A D3 vitamin sokkal aktívabb, mint a D2, és ez keletkezik a napsugárzás hatására a bőrben is. A D-vitamin szükséges a kalcium és a foszfor felszívódásához, a csontképződés folyamatához, a kalcium és foszfor beépüléséhez, a csontok egészséges fejlődéséhez, a csontok gyógyulásához például törés után valamint a csontritkulás megelőzéséhez.

 

Kastor - aki korábban bőrrákkal küzdött, és ezért az utóbbi években fokozottan védte magát a napsugárzástól - visszatekintve úgy véli, esetében talán a napvédő krémek túlzott használata okozhatta a D-vitamin hiányát. És az ő története korántsem mondható egyedinek. Egy 2009-ben készült felmérés szerint az USA felnőtt lakosságának közel háromnegyedénél kimutatható a D-vitamin hiánya. Egy másik, 2008-ban Dallasban készült, kimondottan a futókra koncentráló tanulmány pedig azt találta, hogy bár a futók valamivel jobb értékekkel rendelkeznek mint az átlag népesség, azért a heti 30 kilométer körül teljesítő futókra is igaz, hogy kb. 75 százalékuk D-vitamin hiányos.

 

 

 

Azt már régóta tudták a szakemberek, hogy a D-vitamin fontos szerepet játszik a csontok egészséges fejlődésében, és hogy hiánya a csontok deformálódását, rugalmasságuk csökkenését okozhatja. De a legújabb vizsgálatok alapján a kutatók most ennél is átfogóbb egészségügyi előnyöket emlegetnek a megfelelő D-vitamin szinthez kacsolódóan, mint például a rák, a cukorbetegség és bizonyos szívbetegségek kockázatának csökkenése - és a sportteljesítmény javulása.

„Elegendő D-vitaminnal a szervezetünkben hosszabban és gyorsabban futhatunk, felgyorsul a regeneráció és csökken a sérülések veszélye is.” – állítja John J. Cannell, a téma egyik kutatója. Több, az utóbbi években publikált tanulmány beszél a D-vitamin jótékony hatásáról a sportteljesítménnyel kapcsolatban. Egy, a Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism szaklapban megjelent 2009-es tanulmány a kamaszok körében mutatta ki, hogy a magasabb D-vitamin szinttel rendelkezők magasabbra, gyorsabban és erősebben tudnak ugrani (elrugaszkodni) mint társaik. További tanulmányok kimutatták, hogy az alacsony D-vitamin szint növelheti a sportsérülések - köztük a fáradásos törések – kockázatát.

 

Mennyi az elegendő és honnan vegyük?

 

A D-vitamin alacsony szintjének nincs igazán megbízható tünete, így ha tudni szeretnéd, a szervezeted mennyire van ellátva ezzel a vitaminnal, erre csak egy vérvizsgálat elvégzésével kaphatsz választ. Általánosságban elmondható, hogy a sok napvédő terméket használóknál illetve azoknál, akik keveset tartózkodnak a szabad levegőn nagyobb az esélye a D-vitamin hiány kialakulásának.

 

A D-vitamin szükséglet az életkor, vagyis a csontosodási folyamatok szerint változó. Gyermekeknél 400 NE, felnőtteknél 200 - 600 NE, a sportolók esetében pedig akár 400-800 NE is lehet a javasolt bevitel. Legjobb D-vitamin forrásaink a halmáj olajok, a máj, a tojás, a tej és tejtermékek, margarinok. 85 g tonhal konzervben például 200 NE D-vitamin található. Egyes élelmiszereket, például gyermektápszereket, tejtermékeket, margarinokat, D-vitaminnal dúsítanak, erről az adott termék címkéjét elolvasva tájékozódhatunk.

 

 

A megfelelő táplálkozás mellett ajánlott májustól októberig hetente legalább 2-3 alkalommal az erősebb napsütéses órákban 15-20 percet a szabadban (de nem a tűző napon) eltölteni, a téli hónapokban pedig – mivel ilyenkor a napsütés gyenge – érdemes plusz D-vitamin beviteléről is gondoskodni.

 

Ma már Deena Kastor is tudatosan figyel a megfelelő mennyiségű D-vitamin bevitelére. Mivel számára a napozás nem ajánlott, Kastor a D-vitaminban gazdag ételek fogyasztása mellett étrendkiegészítőket is használ. "Remélem, mások okulnak majd a példámból, és nem kell úgy járniuk mint nekem, hogy észrevegyék, valami fontos hiányzik a szervezetükből." - üzeni Kastor sporttársainak.

 

Egyes élelmiszerek vitamin tartalma


Vitaminok átszámítási táblázata

 

Forrás: http://www.runnersworld.com; http://www.oeti.hu; http://www.avitaminokrol.info/a-d-vitamin; http://taplalkozas.bioenergetikus.hu;
Képek: http://blogs.tcpalm.com; http://www.norcalblogs.com; http://images.medicinenet.com;

Hasonló cikkek

Tényleg erősíti a csontokat a futás?

Fáradásos törés

A kerékpárbalesetek egyharmada fejsérüléssel jár

Vigyázz az ízületeidre, pótolhatatlanok!

Megállni tilos?

Még több hasonló cikk

Az Achilles-íngyulladás okai és megelőzése

Sportorvosi világkongresszus Szöulban

Újdonság a talpi bőnye problémák kezelésében

Gyakori futóbaj, az Achilles sérülés

Agyrázkódás-appot fejlesztettek ki a Harvardon

Új megközelítés a combhajlító-sérülések kezelésében

Sokkal jobb, mint egy egyéni csúcs

Balesetmegelőzés olcsó zabkása reggelivel

Életmódváltással, rendszeres mozgással az egészségért

A korosodással a szívünk is öregszik

6 hozzászólás

korte 5563 napja
korte képe

Olvasnivaló a témában.

http://www.tenyek-tevhitek.hu/d-vitamin-adagolas.htm

 

 

Gida 5560 napja
Gida képe

Én nem értem miért csak a D-vitamint írják? Itt nem csak D-vitamin hiány volt.
Az hogy az embernek a csontozata kiváló legyen!!
Kalcium:
1200mg!! Sportolóknak még több!
Magnézium600-800mg!
D-vit...Az rendben 400NE- tól felfelé!
C-vitamin: minimum 1000mg
A c-vitamin pl akár 100%-kal is javíthatja a kalciumfelszívódást. Ezeket mind
együtt kell alkalmazni hogy  a csontozat erős maradjon.
Tévhit hogy élelmíszerekkel be tudjuk vinni a szervezetünkbe a vitaminokat...hát ma már nem!!!
Pl:
A napi kalcium igénynek megfelelő mennyiséget legkevesebb 2,1l tej tartalmazza, azonban a tej formában elfogyasztott kalciumnak sajnos csak egy kis része szívódik fel.

pen 5560 napja
pen képe

Gida,
Kastor esetében úgy tűnik pont az volt a baj, hogy hiába volt elég kalcium a szervezetében, a D vitamin hiánya miatt nem tudott felszívódni. Szóval asszem az lenne az üzenet, hogy fontos a D vitamin IS.

korte 5559 napja
korte képe

Jaja, a 400 NE kb. annyira van belőve mint a 60 mg. a C vitamin esetében.

Én 10.000 NE egységet eszem 2-3 naponta.

1 kapszula ebből:

http://www.innerlightinc.com/EUROPEHU/ProductPage.aspx?ItemID=1091&ID=3

 

monique 5558 napja
monique képe

egy csak a baj. én nem merek annyi C-vitamint enni... rohadtul félek a vesekőtől, mert a családban már többeknek volt alapból!

Gida 5556 napja
Gida képe

Pen!

Igazad van, csak egy tipp volt hogy eggyüttesen kell alkalmazni a többi vitaminnal.

monerd2!

Nekem amikor legyengült az immunrendszerem, akkor napi 5-8g! C-vitamint szedtem naponta (tasakos kapszula formájában) Rendbe rakott rendesen, és nem volt vesekövem. Nos azóta is napi 3000mg C-vitamint fogyasztok már vagy 2-éve. Amúgy tévhit hogy a C-vitamintól veseköve lesz valakinek! Nem kell félned, hísz régebben vesekőelégtelenségre C-vitamint alkalmaztak, gyógyítottak vele! A mai 60mg amit ajánlanak az brutál kevés, mert ha csak ennyi C-vitamint fogyasztunk naponta (60-80mg) akkor tulajdonképpen állandóan a szubklinikai skorbut állapotában élünk. 14-éven keresztül vizsgáltak 11000 pácienst, és +állapították hogy a bélrenszer aszkorbinsavtűrő képessége egészséges emberekben 10-15g C-vitaminig terjed, 30 és 60gramm között van a közönséges náthában szenvedőkben, míg rendkívül súlyos fertőzés esetén 199gramm, közel 20dkg fölé emelkedik. A legjobb gyógyulási eredményt akkor érték el, amikor legalább 3 vagy több gramm C-vitamint adagoltak minden negyedik órában. Szerencsére a C-vitamin az ember számára az egyik legkevésbé toxikus (mérgező) vegyület. Több mint 3000 személy kapott különféle adagú -10 grammtól a bélrendszer tűrőképességének felső határáíg terjedő mennyiségű C-vitamint, s nem észleltek mérgezésre utaló tüneteket.
A  fentiek azt mutatják, hogy még egy egyszerű nátha is megsokszorozza a szervezet C-vitamin igényét. Egy komolyabb betegség esetén olyan tömegű C-vitamin használódhat fel a gyógyuláshoz, hogy a bélrendszerből akár napi 20 dkg-nyi is felszívódik. Olyan ez, mintha egy nagyon kiszáradt szivacs szívná tele magát vízzel. Olykor szinte hihetetlenül nagy adagokra van szükségünk.
Bocs hogy hosszú voltam, csak átfogó képet alkottam a C-vitamin nyugodt fogyasztásáról. Egyébként vízben oldódik, és a felesleg vizelettel távozik. Rákmegelőzésre is nagyon jó. A C-vitamin a vitaminok királya!
Forrás: Dr. Lenkei Gábor (cenzúrázott egészség)

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat