Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 57 002 001 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

A Nike története

pen | 2006-07-24  | Nincs hozzászólás!
  • cimkék:
  • Phil Knight, 
  • nike, 
  • Steve Prefontaine, 
  • Bill Bowerman, 
  • futás 
Tweet

A Nike cég története egy kézfogással kezdődött, az Oregoni Egyetemen 1957-ben. Akik kezet ráztak: a Nike későbbi megalapítói, az akkor már híres atlétika edző, Bill Bowerman és tanítványa, a középfutó Phil Knight. Bowerman szeretett volna tanítványai számára könnyebb, tartósabb futócipőket tervezni, Knight pedig az atlétika területén keresett új üzleti lehetőségeket. Kettejük közös vállalkozásaként született meg a Nike.


A gyorsan kitalált cég


Knight már az egyetemen egy dolgozatban megfogalmazta, hogy szerinte az amerikai piacon - a német futócipők egyeduralmát megtörve - olcsó, jó minőségű japán cipők terítésével jelentős profitra lehetne szert tenni. Akkori tanára nem osztotta véleményét. Ő azonban nem adta fel ötletét, és miután elvégezte az egyetemet, 1962-ben elutazott Japánba, és felkereste az Onitsuka Tiger sportcipő gyártó céget. A tárgyalás során Knight próbált komoly üzleti partnernek tűnni, így ott helyben kitalált egy cégnevet - így született meg a Nike elődje, a Blue Ribbon Sports (BRS). A tárgyalás jól sikerült, így a következő évben megindult a Tiger cipők exportja az USA-ba - az első szállítmány összesen 200 pár cipőből állt. Az induló vállalkozás finanszírozására Knight és Bowerman fejenként 500 dollárt dobtak össze. Az első két évben Knight szabadidejében, helyi és regionális atlétika versenyeken a kocsija csomagtartójából árulta a Tiger cipőket.

A goffrisütő

Bowerman a vállalkozás beindításától kezdve megszállottan dolgozott a cipők fejlesztésén. Előbb a cipők felsőrészét igyekezett könnyebbé tenni, és nylon anyagot használva 1967-ben megalkotta a híres "Marathon" modellt; majd a cipő talpát vette célba, és a korábbi sima, habos szerkezetű talp helyett kikísérletezett egy rugalmas, rücskös gumitalpat. A rücskös gumi felületet úgy állította elő, hogy folyékony gumi keveréket öntött felesége gofrisütőjébe. Ez a talp szerkezet aztán örökre megváltoztatta a futócipők tervezését. A Nike 1974-ben piacra dobta a Waffel Trainert, a "gofritalpú" futócipőt, ami rövidesen a legnagyobb számban eladott edzőcipő lett amerikában.

1979-ben egy korábbi NASA alkalmazott, Frank Rudy segítségével született meg  egy újabb jelentős innováció: a légtalp, a Nike Air Sole. Ennél a technológiánál a talp belsejébe épített műanyag membránokat gázzal töltik fel, melyek a becsapódáskor összenyomódnak, majd kirugóznak. A Nike piacra dobta első légtalpú futócipőjét, a Tailwindet, majd pár évvel később a hasonló technológiára épülő kosárlabda cipőt, az Air Jordant.

1987-ben megjelent az első Nike Air Max model, melynek légtalpa már jóval nagyobb párnázottságot biztosított elődeinél, és ennél a modellnél volt látható először a talp oldalán a talp belső szerkezete. Ezt további olyan újítások követték, mint a 2000-ben bevezetett új csillapítási technológia a Nike Shox, vagy a tavaly piacra dobott Nike Free, mely a mezítlábas futás élményét próbálja nyújtani viselőjének, a keresztirányban mélyen bordázott talpszerkezettel.

Istennő és  pipa

1971-et írunk. Egyik éjszaka a cég első alkalmazottja, Jeff Johnson, a győzelem görög istennőjével, Nikével álmodik, és az ő nevét javasolja a felfutóban lévő cég számára. Knight pedig a "Dimension 6" névre szeretné keresztelni a céget. Végül Johnson ötlete győz. Így Knight 1971-ben megkéri egykori diákját, Carolyne Davidsont, hogy tervezzen egy olyan logót, ami feltűnhetne a futócipők oldalán. Ekkor született meg a Nike "pipa", mely a győzelem istennőjének, Nikének a szárnyát szimbolizálja. Knight ekkor 35 dollárt fizetett a logó terveiért. (12 évvel később, munkájának elismeréseként a Nike cég egy gyémántgyűrűt adományozott Carolyne Davidsonnak, rajta az általa tervezett Nike logóval, valamint meg nem nevezett mennyiségű Nike részvényt.) 

Üzleti siker számokban

A kezdeti 200 pár cipő után a következő évben (1965) a cég egy főállású alkalmazottal forgalmazott 20,000 dollárt, melyből 3240 dollár nyereségük lett. 1966-ban nyitották meg első lerakatukat Santa Monicában, Kaliforniában. Ezután a Nike gyorsan növekedett, és egymás után nyitotta meg üzleteit szerte az országban. 1969-re a cég 20 alkalmazottal 300.000 dolláros forgalmat bonyolított. 1972-ben már 45 alkalmazottal működtek, és árbevételük majdnem két millió dollár volt, két évvel később pedig, elsősorban a Waffel Trainer cipő piaci sikerének köszönhetően már 250 alkalmazott termelte meg a 4,8 millió dolláros bevételt. A hetvenes évek végén a Nike árbevétele elérte a 270 millió dollárt, 1986-ra pedig meghaladta az egy milliárd dollárt. 2003-ban először a nemzetközi eladások meghaladták az amerikai piac forgalmát. A 2005-ös üzleti évben a Nike árbevétele 13,7 milliárd dolár volt, ami 12%-os növekedést jelent az előző évhez képest.

Hírességek

1973-ban Steve Prefontaine volt az első elit futó, aki Nike cipőben versenyzett. Két évvel később bekövetkezett halálakor Steve Prefontaine hét amerikai csúcsot tartott egyidejűleg, ő futott a leggyorsabban 2000 és 10000 méter között az összes távon. Ez a bravúr sem előtte, sem azóta senkinek sem sikerült. A bal oldali képen edzőjével, Bill Bowemannel látható. Az első futó, aki Nike cipőben nyer olimpiai érmet a brit Steve Ovett volt, aki 1980-ban Moszkvában 800 méteren aranyérmes lett 1:45:4-es idejével. Négy évvel később 58 Nike felszerelésben versenyző atléta összesen 65 érmet nyer a Los Angelesi Olimpián. A nyolcvanas évek közepére felfutott a Nike sportruházat üzletága is, melynek termékeit (pl. Wimbledon, Air Jordan) olyan nevek népszerűsítették, mint John McEnroe és Michael Jordan. A 2000-es Nyári Játékokon Sydneyben 25 sportág 2000 atlétája viselte a Nike termékeit.


Érdekesség

1990 májusában 60.000 pár Nike cipő esett a tengerbe egy viharban hánykolódó teherhajóról a Csendes-óceán északkeleti részén. Az 1991 és 1994 között partra sodródott cipők a rájuk rakódott szennyezések, kagylók és algák eltávolítása után hordhatóak maradtak, a kisodródott cipőket megtaláló halászok pedig gyűléseket szerveztek a cipők összepárosítása céljából.  

Források/sources:
www.nike.com
http://xroads.virginia.edu/
www.trizera.com/jsp/nikehist.html
www.wikipedia.org/wiki/Nike,_Inc.
www.sneakerhead.com/manufacture-nike.html
http://www.goddess-gallery.com/
http://athletics2005.tripod.com/
http://www.europa.com/~bence/pre/bb.htm

Hasonló cikkek

Könyv jelenik meg Prefontaine életéről

1500 dollárért kelt el a mai Nike cipők prototípusa

Repülők helyett futócipők koptatták a kifutópályát

1400 kép a 2013-as Nike Félmaratonról

Alig egy hónap van a Nike Félmaratonig

Még több hasonló cikk

Újra nyit a margitszigeti futóklub

Nike Budapest Félmaraton - FOTÓK!

Nike Budapest Félmaraton - forgalmi változások

Tízezer futó, köztük 1500 külföldi indul a Nike félmaratonon

Több mint ötszázan edzettek Carl Lewis olimpiai bajnokkal

Újra elindult a Nike Futóklub a Margitszigeten

Csupa cérna felsőrész az új Nike versenycipőn

Vasárnap Nike Budapest Félmaraton

Új helyszínen a 26. Nike Budapest Nemzetközi Félmaraton

Edzésonline VIP sátor a Nike Budapest Félmaratonon

0 hozzászólás

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat