Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 56 980 039 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Életkor és sportteljesítmény – 1. rész

pen | 2009-02-12  | 16 hozzászólás
  • cimkék:
  • sportteljesítmény, 
  • veterán, 
  • futás, 
  • Ed Whitlock, 
  • életkor 
Tweet

Február elsején rendezték a Beppu-Oita Mainichi Marathont, ahol az abszolút versenyben a 89. helyen ért célba a japán Yoshihisa Hosaka, 2:36:30-as idővel. Eredménye korcsoportos világrekord, és nem is akármilyen: Hosaka 1perc 45 másodpercet faragott le a korábbi világcsúcsból. ízlelgessétek kicsit ezt az időeredményt, és mielőtt tovább olvastok, próbáljátok megsaccolni, melyik korcsoportról lehet szó...


Elárulom: Hosaka úr pontosan 60 éves. 36 évesen kezdett el futni, első maratoni versenyét 42 évesen futotta, akkor 2:31:19-es idővel ért célba. Az utóbbi években napi átlag 30 kilométeres edzésekkel készült a korcsoportos világcsúcs megdöntésére.

"65 évesen talán megpróbálom majd azt a korcsoportos rekordot is megdönteni. Hogy meddig lehet ezt csinálni? Addig fogok futni amíg csak bírok." - nyilatkozta a verseny után Hosaka. Most elért rekordja életkorral korrigálva 2:07:35-ös maratonnak felel meg. A félmaratoni ideje talán még döbbenetesebb: erős szembeszélben futva Hosaka 1:16:52-es idővel futott át féltávnál, ez életkorral korrigálva 1:01:59-es félmaratont jelent. (Egy 2002-es Hosaka-val készült interjút itt olvashatsz, angolul.)

A hír kapcsán írt Ross Tucker (The Science of Sport) egy cikket, pontosabban egy cikksorozat első darabját. Ennek a kissé rövidített változata következik itt.

.. Hogyan képes Yoshihisa Hosaka 2:36-os maratont futni 60 évesen és hogyan képes Ed Whitlock (lásd alább) 3 órán belüli maratont futni 70 évesen? És hogy lehet az, hogy ugyanakkor 1000 futó közül 999 már azért is küzd, hogy ebben az életkorban egyáltalán folytatni tudja a futást, az időeredményről nem is beszélve? Ezek a legérdekesebb kérdések az öregedés és a sportteljesítmény kapcsán. Sajnos ezek a kérdések megválaszolhatatlanok, de éppen ezért tág tere nyílik a teóriáknak és az elmélkedéseknek, a hihetetlen esetek és hihetetlen futók bemutatásának - ezt fogjuk tehát most tenni!

Öregedés és teljesítmény
Indításnak nézzük meg, hogyan alakulnak a maratoni világrekordok az egyes korcsoportokban. Ezeket láthatjátok az alábbi grafikonon (a képre kattintva nagyobb méretben is megnyílik).



A grafikon alján zöld színnel kicsit leegyszerűsítve írtam oda a százalékos teljesítmény csökkenést 30 és 40, 40 és 50 valamint 50 és 60 év között. Persze nem lineáris az összefüggés, kicsit "csaltam", amikor önkényesen négy lineáris blokkra bontottam a görbét. De most csak annyi volt a célom, hogy megmutassam, hogy a teljesítmény romlása fokozódik, ahogy haladunk előre a korral. Persze ez várható is, hiszen ahogy öregszünk, egyéb fontos tényezők is elkezdenek beavatkozni a sportteljesítményünkben, elsősorban az egészségi állapotunk. A grafikonon kék kockákkal jelölt teljesítményeket olyan hihetetlen sportemberek érték el, akiket a cikk bevezetőjében említettem. Ma két ilyen futóról szeretnék röviden szólni.

Az első Luciano Acquarone, akit pirossal jelöltem meg a grafikonon, és aki Hosaka előtt tartotta a korcsoportos világcsúcsot a hatvan évesen között (2:38:15). Ami érdekes Acquarone esetében, hogy tartott világcsúcsot 59 és 60 évesen is, de a későbbi években egyet sem. És akkor nézzük vele ellentétben a kanadai Ed Whitlock-ot, akit szintén megjelöltem az ábrán. Ő 68 évesen futotta az első rekordját, és azután az övé lett minden világcsúcs 68 és 76 év között, kivéve a 71-est. Whitlock az első ember, aki 70 évesen képes volt 3 órán belüli maratonra.

Ha megnézzük a többi világcsúcstartót, közöttük is legalább hat olyan futót találunk, aki 3-4 rekord után hirtelen eltűnt. Talán abbahagyta a futást, talán kiesett a formából, esetleg lesérült. Nem a konkrét ok a fontos, hanem a tendencia, a tény, hogy ilyen életkorban úgy tűnik, sokkal nehezebb a jó vagy éppen kiváló sportteljesítmény megőrzése, fenntartása. Aki jó futó 60 évesen, nem biztos, hogy az tud lenni 63 évesen is. Túl sok tényező befolyásolja a teljesítményt - és szerintem ezért nem is lehet itt a klasszikus életkor - teljesítmény csökkenés modelleket alkalmazni, mert azok nem adnak kielégítő magyarázatot a tapasztalt teljesítményekre.

Ha a mai elitet nézzük, a két legjobb maratonfutó eléggé eltérő életkorú. Haile Gebrselassie 34 éves, és 32 éves kora óta megfutotta az atlétika történetének három leggyorsabb maratonját. A statisztikák szerint az elit maratonisták lábában kb. tíz jó maraton van, és átlagban 5-6 évnyi maratonfutó karrier. Ehhez képest Gebre 19 éve versenyez az élvonalban (1993-ban már junior világbajnok volt 5000 és 10.000 méteren). Sammy Wanjiru, a másik véglet, egy "zöldfülű" maratonista, aki már 21 évesen felváltott a klasszikus távra. És, bár még sokat kell fejlődnie, szerintem jelenleg ő a világ legjobb maratonistája, a londoni 2:05-ös eredményével és a Pekingi kánikulában futott 2:06:32-es idejével. Ő is kilóg a statisztikákból, melyek szerint ő messze "túl fiatal" ahhoz, hogy ilyen eredményekre legyen képes.

Persze két egyéni eredményből nem szabad elméleteket gyártani. De talán arra jó példák lehetnek, hogy belássuk, az általánosan elfogadott vélekedés, miszerint az elit maratonfutás csak egy meghatározott, viszonylag szűk életkorban lehetséges, és akkor sem tarthat pár évnél tovább egy ilyen karrier, nem áll meg a lábán. Vannak kivételek, sőt, egész sok kivétel van.

Azt szeretném kifejteni ebben a cikksorozatban, hogy véleményem szerint nem létezik olyan formula, amivel megbízhatóan becsülhető a sportteljesítmény csökkenése az életkor függvényében. A felsőbb korcsoportokban alig pár tucatnyi sportoló eredménye alapján próbálják a szakemberek meghatározni a képleteket a teljesítménycsökkenés kiszámításához. Szerintem ezek a képletek nem működnek. Felkeltettem az érdeklődésedet? Akkor tarts velem a következő részben is!

 

Életkor és sportteljesítmény - 2. rész 



Kapcsolódó cikkeink:
Amúgy "öregesen"
Életkori tényezős kalkulátor


Forrás és képek:
http://www.sportsscientists.com/; http://japanrunningnews.blogspot.com/; http://latimesblogs.latimes.com

Hasonló cikkek

Ed Whitlock újabb félmaratoni rekordja 81 évesen

Ed Whitlock bordatörés után is új csúcsot tervez

Ed Whitlock új maratoni világcsúcsa 80 évesen

Életkor és sportteljesítmény – 2. rész

75 éves szupernagyi: új női W75-ös világcsúcsok 400 és 800 méteren

Még több hasonló cikk

Százéves a világ legöregebb maratonfutója

Atlétika: Ed Whitlock ezúttal 5000 méteren futott M80 világcsúcsot

Futás: 92 év a női maratonfutás új kor-rekordja

Atlétika: 80 évesen 4 perces ezrekkel futott új világcsúcsot

Csonterősség megőrzése idős korban futással

Atlétika - korosztályában egyedül van a 105 éves csúcstartó

Atlétika - szenior világcsúcs 95 feletti kategóriában

Atlétika - 90+ korosztályos váltó világcsúcshalmozása

Veterán csúcsdöntésre készül Gebrselassie

Ed Whitlock (82) ezúttal korosztályos maratoni csúcsot futott

16 hozzászólás

Nyúl 5931 napja
Nyúl képe
Az agyam eldobom!! Nem elsősorban az időeredmény miatt, bár az is lélegzetelállító, hanem a többi "mellékest" nézve. Úúúgy szeretnék én is 60 évesen úgy célba érni egy maratonon, hogy utána ilyen jó kedélyűen vigyorogjak! És hogy ilyen szép legyen még a bőröm! Áhhh, japánok... :-)
potika 5930 napja
potika képe
Akkor nincs más hátra csak előre ha nem hagyjuk abba a futást akkor no problem a fokozatosságon van a hangsuj!!!

Ja hogy a japánok nem esznek annyi ideget mint mi a kis hazánjkban és egy kicsivel többet fordítanak a lélekre is..... hát ez benne van a pakliban de mindenki előtte áll még itt az onlinén ugyhogy rajta hát sportársak csak nyugisan toljuk a kiliket tovább. :-)))

Köszi a cikkért nagyon érdekes, várom a folytatást.
Kicsi 5930 napja
Kicsi képe
Én egy maraton után, örülök, hogy élek, nem hogy így vigyorogjak.
Nem semmi az "Öreg" teljesítménye! Hihetetlen! Csak úgy sugárzik, tele van élettel!
Zsoo 5930 napja
Zsoo képe
Nagyon érdekes cikk. Engem az döbbentett meg, hogy 6 évnyi futás után már az első versenyén milyen időt ment.

Több szusit kellene enni. :)
oleandro 5929 napja
oleandro képe
Ahgy öregszem én is egyre jobb vagyok... Ha így folytatom, 100 évesen még a világcsúcsra is van esélyem -:)
Yocowboy 5928 napja
Yocowboy képe
En is vegeztem szamitasokat!- ha az eletkort es idoeredmenyt korrigalom a hajveszteseggel, akkor konnyen lehet hogy jomagam 153 hajszallal 61 evesen 2:33:42 es idovel erek celba, szemben Hosaka 583 hajszallal produkalt fenti eredmenyevel. Akkor van meg idom pihenni 36 eves koromig. Elhalasztom a Praga marathonom.. ugy... 15 evvel :)


Skyfox 5927 napja
Skyfox képe
Légyszíves ilyenekkel ne frusztrálj! :( Tudom hogy kell a pozitív példa, de ez a cikk nekem a sci-fi kategóriába tartozik. Egy 3 órán belüli maratonnál már elgondolkodnék hogy a csúcson hagyjam abba a futást. (Na ez csak vicc volt ;) )
mm 5926 napja
mm képe
Sok érdekes "apró" adat van a cikkben, például hogy 36 évesen kezdett futni, és csak hat évvel később vágott neki az első maratonnak. Igaz, akkor szédítő időt ért el. A "nyugati" kultúrában szocializálódott ember sokkal türelmetlenebb, ha érzi, hogy megy neki (s Hosaka biztosan érezte, mert gondolom, nem a semmiből repült be 2:13-as idővel a célba), elkezdi hajtani magát, hajszolja a versenyeket, az eredményeket, elkábítják a jó idők. Van mit tanulni a keletiektől, persze a szusi se rossz...  :-))
Várom a második részt.
Sityu 5926 napja
Sityu képe
Beleolvastam az angol interjúba és azért egy helyen szeretnék helyesbíteni. Az első marathonján nem 2:13:19-es időt futott hanem 2:31:19. Persze ez így is nagyon szép.
Az egyéni legjobbját egyébként 44 évesen futotta 2:25:28-al. Ami még megdöbbentő, hogy 50 évesen 32:12-es időt futott 10 kilométeren.
A bácsi egyébként szakács (lehet, hogy tényleg a sushi-ban van a titok),174 cm magas és 66 kg. Munka elött reggel 10 km-t munka után 20-t fut jobbára hegyen.

Sipi 5926 napja
Sipi képe
Az a 2,13 nekem is gyanús volt egy kicsit...., persze a 2,31 is nagyon jó idő !
 
kreki 5926 napja
kreki képe
31:12 10 kilin, azért az sem semmi. A hegy lehet a dolog kulcsa, bár a sushi sem rossz:)
Azt hiszem veszek egy Japán receptkönyvet.
Pierre 5925 napja
Pierre képe
2:13 vagy 2:31 nagyon nem mindegy :-))))

Persze nagyon szép a 2:31 is 6 (futó)évesen. :-)
pen 5924 napja
pen képe

Köszi az észrevételt, elírás javítva.
Hamarosan jön a 2. rész.

MrBK 5924 napja
MrBK képe

napi 30 kilométert fut 60 évesen?:-) nagyon ráér az öreg, vagy csak már unja otthon az asszonyt:-)


Czeglédi Ferenc 4800 napja
Czeglédi Ferenc képe

Lehet, hogy azért ér rá, mert nyugdíjas...igaz a japánokat el kell zavarni nyugdíjba....

Nagyon érdekes a cikk, esetleg azt is meg kellene nézni, hogy a 60 év feletti szuper eredményt elérők nemzetiségi hovatartozásra melyik népcsoportba tartoznak. Tudjuk, hogy a  japánok hosszú életüek, és pl. sok halat esznek.

Tehát esetleg örökölt gének-táplálkozás-társadalmi összefüggésre is jó lenne ha rávilágítana egy cikk!

Ispi 4791 napja
Ispi képe

Sajnos, Sammy Wanjiru már nem tud sehová sem fejlődni, mivel 2011-ben elhunyt :-(

Óriási veszteség, nagyon tehetséges futó volt...

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat