Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 57 027 386 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Comrades Marathon

pen | 2006-11-01  | 4 hozzászólás
  • cimkék:
  • Marathon, 
  • ultrafutás, 
  • comrades 
Tweet

Alig kezdődtek el a hideg futások és Te máris melegbe vágysz? Itt egy beszámoló egy igazi meleg versenyről: a Dél-Afrikában minden év júniusában megrendezett Comrades Marathon a világ legnagyobb létszámú ultrafutó versenye. Évente tíz-tizenkétezer futó vág neki a 90 kilométeres távnak, és - bár meg kell küzdeniük a 85%-os páratartalommal és a hullámvasútnak is beillő tereppel, az indulók 90%-a elér a célba.


A verseny története
A verseny megálmodója Vic Clapham, egy első világháborús veterán, aki a háború során tapasztalt szörnyűségek, a sok szenvedés és értelmetlen halál láttán úgy érezte, valamilyen különleges emléket kell állítania a harcokban elhunyt bajtársainak. Olyan próbatételt keresett, melynek teljesítése során a futóknak a múlt harcosaihoz hasonlóan, a távolság leküzdése közben dacolnia kell az időjárással, a fáradtsággal - és sokszor a fájdalommal is.

Az első Comrades Marathont 1921 május 24-én rendezték. A 34 fős mezőny Pietermaritzburgból rajtolt el, hogy 90 kilométert megtéve Durban városában, az Indiai-óceán partján érjen célba. Azóta a versenyt a világháborús időszak (1941-45) kivételével minden évben megrendezték.



A versenyen 54 éven át - a Dél-Afrikai Atlétikai Szövetség szabályzatának megfelelően - csak fehér bőrű férfiak indulhattak. Nők és színes bőrű versenyzők részvételét hivatalosan 1975-ben engedélyezték. Bár a távot nem hivatalosan ezt megelőzően is több női illetve színes bőrű versenyző teljesítette, eredményeik nem kerülhettek fel a ranglistára.

Útvonal
A verseny útvonala az Indiai-óceán partján lévő Durban és a 615 méter magasan fekvő Pietermaritzburg között vezet, a teljes szintkülönbség 1700 méter. A futás iránya évente váltakozik, a futós szleng a Durbanból Pietermaritzburgba futott versenyt  „felfelé” (Up) iránynak hívja, a másik irányt pedig lefelének (Down). Hogy a lefelé verseny ne legyen jelentősen gyorsabb a felfelénél, felfelé irányban 87,5 km-t, míg lefelé irányban kicsit módosított útvonalon 90 km-t kell a versenyzőknek futniuk.



Felfelé irányban végigmenve a távon a versenyzők tengerszintről indulnak, kb háromnegyed távnál érik el a verseny legmagasabb pontját 824 méteren, majd innen ereszkednek le a 615 méteren levő célba. A futás során a versenyzőknek öt nagy heggyel (the „Big Five”) kell megküzdeniük, ezek sorrendben: Cowies Hill, Field's Hill, Botha's Hill, Inchanga és Polly Shortts. Azt gondolhatnánk, hogy lefelé futni sokkal könnyebb, a tapasztalt futók szerint a kezdők számára mindenképpen a felfelé irány a javasolt, mert az sokkal kevésbé fájdalmas, és átlagosan mindössze tíz perccel lassabb, mint a lefelé.



Szabályok
A versenyen való részvétel feltétele egy, a versenyt megelőző 12 hónap során, futott öt órán belüli maraton egy IAAF által elismert versenyen. Természetesen ennél hosszabb távú versenyeken is teljesíthető a részvételi limitidő, pl. 100 km-en 13:30-on belül kell ehhez futni, de az indulók többsége a maratoni idejével kvalifikálja magát. A nevezési időszak a verseny előtt kb. egy hónappal zárul le.



A versenyen 20 évnél fiatalabb futók nem indulhatnak. A versenyzőket a verseny során nem szabad kísérni és egyéni frissítők leadására sincs lehetőség. Van viszont az útvonalon 51 jól felszerelt frissítőállomás. A verseny során a frissítőállomásokon levetett, leadott felszerelést a szervezők elszállítják a célba. A nevezési díj 150 USA dollár.

Az érmek
A táv szintidőn belüli teljesítéséért járó érem formája és felirata 1921 óta változatlan. Az alig három centiméter átmérőjű érem Hermészt ábrázolja, aki a görög mitológiában az utazás és az utak védőszentje. Az eredeti érem, amit 1921-től osztottak ki a táv teljesítőinek, ezüstből volt.

1931-ben vezették be az aranyérmet, melyet az első hat, később az első tíz célba érkező férfi versenyző kapott. 1972-től kezdve a hét és fél órán belüli teljesítésért ezüst, a 11 órán belüli teljesítésért pedig bronz érem járt. 2000-ben először osztották ki az első Comrades Marathon nyerteséről, Bill Rowanról elnevezett érmet, mellyel a távot 7:30-9:00 óra között teljesítőket jutalmazták. (Bill Rowan 1921-ben 8:59 alatt ért célba.) Ez az érem bronzból készült, körben ezüst karimával. 2003-ban, amikor a verseny szintidejét 11 óráról 12 órára növelték, bevezették az ötödik, a rézből készült VIc Clapham érmet, melyet a 11-12 óra között célba érő versenyzők kaphattak meg.


Az érem színén felül a sokszoros teljesítést speciális rajtszámokkal is elismerik: a zöld rajtszám a tízszeres teljesítőket illeti meg, de osztanak dupla és tripla zöld rajtszámokat is a hússzoros és harmincszoros teljesítőknek.

Tiszteletfal
A versenyt szintidőn (12 órán) belül teljesítők megvásárolhatják saját helyüket a Tiszteletfalon (Wall of Honour). A Tiszteletfalat néhány éve, közvetlenül a verseny útvonala mellett állították fel. A helyet vásárló teljesítők neveit és rajtszámát kis dísztáblákra vésve helyezik el a falon. 

Comrades 2006
Idén 12066 futó nevezett be a versenyre, közülük 11039-en álltak rajthoz, de csak 9848-an fejezték be a távot. 20 aranyérmet, 505 ezüstöt, 1980 Bill Rowan érmet, 4726 bronzérmet és 2617 Vic Clapham érmet osztottak ki a teljesítőknek. 404 futó kapott zöld rajtszámot, 58 futó dupla zöldet és négyen tripla zöldet. A rajthoz állt 1801 “elsőbálozóból” 1601 ért célba.

A férfiak versenyét az orosz Oleg Kharitonov nyerte, 5:35:19-es idővel. Kharitonov taktikus versenyzéssel hagyta el egymás után futótársait, utolsónak a második helyen célba érkező dél-afrikai Brian Zondit. Harmadik Vladimir Kotov lett.  A lengyel Jaroslaw Janicki - aki idén megnyerte a Bécs-Budapest Szupermaratont - 6. helyen ért célba 5:42:06 alatt.

A női versenyt az orosz Jelena Nurgalijeva nyerte 6:09:24-es idővel. Második és harmadik helyen honfitársai végeztek: Marina Bicskova és Tatjána Zhirkova. Negyedik helyen az idei BéBu győztes Maria Bak futott be, 6:31:07-es idővel.

Magyarok a Comrades-en
Néhány magyar atléta is teljesítette már a Comrades Marathont, egész kiváló eredményekkel. A teljesség igénye nélkül: 1989-ben Kovács Attila 5:50:51-es idővel 11. lett. 2002-ben a nyíregyházi Bacskai Zsolt, egészen 70 km-ig vezette a Comrades mezőnyét, akkor azonban megsérült, és kénytelen volt feladni a versenyt. A nők között Staicu Simona 2003-ban 10. helyen ért célba (6:54:48); 2005-ben pedig Garai Valéria a 84. helyen ért célba (8:22:33).

És végül, ha valaki kedvet kapott hozzá: a jövő évi versenyt június 17-én rendezik! :o)

Forrás: www.comrades.com; www.extreme.hu; http://www.news24.com/; http://www.pbase.com/; http:/flickr.com/

Hasonló cikkek

A Comrades marathon győztese tiltott szert használt

Dél-Afrikai és orosz győzelem a Comrades Marathonon

Shvetsov visszatér és rajthoz áll a Comrades Marathonon

Stephen Muzhingi: 4 hónapon át heti 400 kilométer

Ultrafutás: Muzhingi harmadszor is megnyerte a Comrades Marathont

Még több hasonló cikk

Majdnem húszezren neveztek a Comrades Marathonra

Ultrafutás: A Comrades csúcstartó Shvetsov visszavonul

Zimbabwei és orosz győzelem a Comrades Marathonon

Futás: Új rekord a 83. Comrades Marathonon

Ultrafutás - pályacsúcs a Comrades Marathonon

Ultrafutás - jön a világ legrégibb ultrája, a Comrades

Ultrafutás - Staicu Simona 9. helyen a Comrades Maratonon

Ultrafutás - híres ultrák - Comrades Marathon

Balaton Szupermaraton - Képek a rajtról és Fűzfőről, eredménylisták

Ultrafutás - magyar csapat a 24 órás Európa Bajnokságon + eredmények

4 hozzászólás

Nyúl 6761 napja
Nyúl képe
Jaj, nekem nem szabad ilyesmiket olvasnom... :-)
pen 6760 napja
pen képe
Miért, mik jutnak eszedbe? :o)
pen 5915 napja
pen képe
A 2008-as versenyről szóló hír:
http://www.edzesonline.hu/hir/969/futas_uj_rekord_83_comrades_marathonon
mjoci 5915 napja
mjoci képe
Uhhh, biztos jó lehet, csak elötte kéne egy lottó ötös.:))
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat